niedziela, 31 marca 2024 10:46

Jak seniorzy radzą sobie podczas świąt? "Na starość jestem sama"

Autor Patryk Trzaska
Jak seniorzy radzą sobie podczas świąt? "Na starość jestem sama"

Pogarszający się stan zdrowia, długotrwałe osamotnienie czy depresja to problemy, z którymi mierzy się z roku na rok coraz więcej seniorów. Sytuacja jest szczególnie widoczna w okresie świątecznym, których ważnym elementem są spotkania z bliskimi. Dlatego Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do podarowania wielkanocnego koszyczka, ufundowania spotkania dla samotnych starszych osób z Krakowa i Tarnowa. Dla wielu jest to jedyna okazja do wspólnego świętowania z drugim człowiekiem.

Samotni na starość

Dla 90-letniej pani Aliny z Krakowa, akcja organizowana przez stowarzyszenie małych braci Ubogich, to jedno z nielicznych okazji do wyjścia w ciągu roku, kiedy może spotkać się z ludźmi i poczuć radość, zarówno w trakcie wydarzenia, jak i długo po nim. – Do tego spotkania długo wracałam myślami w ciągu kolejnych miesięcy. Szczególnie podobała mi się oprawa muzyczna i kwietny upominek, który pięknie ozdabiał mój parapet przez całą wiosnę – mówiła pani Alina po zeszłorocznym spotkaniu.

Osób takich jak pani Alina jest zdecydowanie więcej. Często stoją za nimi łamiące serce historie. Pani Janina z Lublina, podopieczna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, w wieku 6 lat straciła ojca, a gdy miała 23 lata – matkę. Już od dziecka jej zdrowie było słabe, a po szkole pracowała u sąsiadów jako pomoc. Potem przez lata zatrudniona była przy pakowaniu cukierków i w fabryce, aż do momentu, gdy organizm całkowicie odmówił posłuszeństwa i przeszła na rentę. Dzisiaj 88-letnia seniorka ma poważny problem z chodzeniem. Przez większość życia jest samotna, jej siostra mieszka w Kanadzie, a bracia już nie żyją. Szczególnie mocno doskwiera jej osamotnienie. – Na starość jestem sama. Nigdzie nie wychodzę. Koleżanka przez 5 lat namawiała mnie, żebym zgłosiła się do Stowarzyszenia, a ja się bardzo krępowałam. W końcu się zdecydowałam. I jestem wreszcie z ludźmi – mówi pani Janina. Seniorka bardzo ciepło wspomina ostatnie wydarzenie Stowarzyszenia, na którym była, czyli spotkanie wigilijne z wolontariuszami oraz pozostałymi podopiecznymi: – Taka jedność panowała. Wokół zadowoleni ludzie. Czułam się jak w rodzinie – mówiła pani Janina, która z ogromną nadzieją wyczekuje kolejnego, wielkanocnego spotkania.

Wielkanoc szczególnym dniem w życiu seniorów

U osób starszych mniej ruchu na świeżym powietrzu, czas spędzany głównie w domu i poczucie osamotnienia dodatkowo potęgują zły stan psychiczny. Okazuje się, że Wielkanoc, to dla wielu seniorów pierwsza od dawna okazja do wyjścia z domu, spotkań i złapania promieni słońca.

Aby pomóc osobom starszym, które najbardziej narażone są na samotność podczas świąt, działające od ponad 20 lat Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje wielkanocne śniadania dla podopiecznych z 13 polskich miast, stwarzając starszym osobom możliwość spotkania z innymi ludźmi. Dla wielu samotnych seniorów to szansa, aby znów poczuć rodzinną atmosferę.

Przypomnijmy, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych. Stowarzyszenie swoje działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, polegającym na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych w ramach Programu „Obecność”, dzięki którym budują się relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu oraz na innych inicjatywach.

Osamotnienie przyczyną depresji u seniorów

Depresja stała się niewątpliwie jedną z chorób cywilizacyjnych w XXI wieku. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok.1,2 mln osób.

Z kolei raport „Samotność wśród osób 80+” stworzony przez stowarzyszenie mali bracia Ubogich z 2023 r., dla 94% badanych seniorów relacje z bliską rodziną są bardzo ważne, a prawie połowa, bo aż 48% osób odczuwa brak towarzystwa. Aż 72% osób starszych utraciło swoich bliskich. Spędzenie Świąt Wielkanocnych samotnie to dla nich trudna sytuacja. Osoby osamotnione są znacznie bardziej podatne na wiele problemów ze zdrowiem, także psychicznych.  

– Poczucie osamotnienia, brak relacji z drugim człowiekiem stanowią bodziec stresowy dla organizmu. Deprywacja kontaktów z drugim człowiekiem odbierana jest przez mózg niczym głód na poziomie fizycznym. Kondycja psychiczna ulega pogorszeniu w połączeniu ze stresem i zaburzeniami w neurochemii mózgu, które w przypadku osób starszych mogą być jeszcze silniejsze. Już sam stres niekorzystnie wpływa na pracę mózgu, m.in. pamięci czy regulację emocjonalną. W prewencji choroby Alzheimera relacje z drugim człowiekiem kluczowe. W okresie świątecznym, gdy jesteśmy w pewnym stopniu przyzwyczajeni do spędzania czasu z bliskimi, poczucie osamotnienia potęguje u seniorów pozbawionych takiej możliwości. Pogłębia stany depresyjne czy anhedonię. Utrzymywanie relacji z drugim człowiekiem stanowi realny czynnik neuroprotekcyjny, czyli chroniący mózg każdego człowieka – komentuje dr n. biol. Joanna Podgórska, neurobiolożka.

Koszyczek wielkanocny pełen nadziei

Mając na uwadze potrzeby osób starszych i osamotnionych Stowarzyszenie mali bracia Ubogich prowadzi akcję fundowania seniorom świątecznego koszyczka w formie wielkanocnego śniadania. Podczas akcji zgromadzeni będą mieli okazję podczas jedzenia nawiązać nowe znajomości i miło spędzić czas. – Wiosna i okres Świąt Wielkanocnych to czas radości i budzącej się nadziei. Niestety radość ta jest mniejsza, jeśli nie ma jej z kim dzielić. Seniorzy, których otaczamy wsparciem w ramach Programu „Obecność”, często w codzienności doświadczają bolesnej konfrontacji z poczuciem braku więzi, relacji i dobrostanu. Nasi wolontariusze starają się towarzyszyć im na co dzień, a w Święta wraz z pracownikami Stowarzyszenia zapraszają na wielkanocne śniadanie. Takie spotkanie stwarza przestrzeń do świętowania, rozmowy, nawiązania nowych znajomości z innymi wolontariuszami i seniorami. Towarzyszy mu radosna i swobodna atmosfera. Z roku na rok zrzesza coraz większą grupę seniorów objętych wolontariatem i wolontariuszy niosących wsparcie. Obecnie jest to około 110 par w Krakowie oraz 40 w Tarnowie, znaczna część z tej grupy bierze udział w spotkaniach świątecznych  – mówi Paulina Augustyniak, Koordynatorka Regionalna w Małopolsce Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Wesprzeć akcję i jej organizatorów można - TUTAJ 

Fot. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka