piątek, 27 stycznia 2023 10:31

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa? Jakich elementów unikać w składzie?

Autor Artykuł zewnętrzny
Jak wybrać najlepszą karmę dla psa? Jakich elementów unikać w składzie?

Wybór karm dla psów może oszołomić. Z półek spoglądają zadowolone pyszczki, jeden szczęśliwszy od drugiego. Jest tego cała masa, wprowadzająca troskliwego opiekuna w zakłopotanie. Co wybrać? Która karma będzie najlepsza? Jak sprawić, by nasz pupil był równie zadowolony, jak psiak na opakowaniu? Niestety, często się zdarza, iż po powrocie ze sklepu i uroczystym otwarciu paczki z karmą piesek najzwyczajniej w świecie omija miskę szerokim łukiem, patrząc na nas zdziwiony. No właśnie, Jak wybrać najlepszą karmę dla psa i czego unikać? Sprawdźmy.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

Co lubi zajadać Twój pies?
Za czym nie przepada?
Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

SPIS TREŚCI

Co powinna zawierać dobra karma dla psów?
Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psa?
Skład karmy
Składniki analityczne
Dodatki
Gdzie szukać dobrej karmy dla psa?

Co powinna zawierać dobra karma dla psów?

Chociaż trudno sobie to sobie wyobrazić, faktem jest, że w naszym Ciapku, Pikusiu czy Azorku, rozciągniętym rozkosznie na poduszce, drzemie pierwotna siła wilka, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Tak przynajmniej twierdzą Specjaliści z zakresu zooarcheologii, antropologii i genetyki. Co to oznacza?

Ano to, że w bohaterze tej opowieści funkcjonują krwiożercze instynkty i żaden śmigający na boki ogonek tego nie zmieni. Ten łaszący się do naszych stóp York lub Pekińczyk jest mięsożernym myśliwym i jako taki powinien być potraktowany, w czym pomoże sklep zoologiczny Fera.pl.

Stąd już tylko krok do stwierdzenia, że w diecie psa powinno dominować mięso, a co dostaje? Zbożową papkę i herbatnik. Ba, niektórzy idą dalej, faszerując swoich podopiecznych – o zgrozo – czekoladą! Nie tędy droga.

Owszem, zdarzają się przypadki, kiedy to widuje się psiaka pałaszującego źdźbła trawy. Spokojnie, nabywając pieska, nie popełniliśmy żadnego błędu. W ten sposób nasz pupilek uzupełnia niedobory mikroelementów oraz witamin w organizmie. To także jest pozostałość po czasach, kiedy jego wilczy przodkowie wzbudzali trwogę w leśnych ostępach.

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psa?

Drodzy państwo, nie okładka ma znaczenie, lecz zawartość. Przy wyborze karmy zwracamy uwagę na składniki, pozostawiając nieco na boku sympatyczne zdjęcie z opakowania i niską cenę. Tak przy okazji. Jeśli już zdecydowaliśmy się na psa w domu, to nie po to, by na nim oszczędzać. To bardzo ważne, ponieważ pies w domu jest w pełni zależny od człowieka. Czego nie zapewni mu opiekun, tego z pewnością sam nie zdobędzie.

Co powinno dominować w dobrej karmie dla psa? Jako się rzekło, powinno być to mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Dopiero w dalszej kolejności zwracamy uwagę na warzywa, jako nośniki witamin i składników mineralnych.

Zasadniczo, opis składu karmy powinien składać się z trzech segmentów:

Skład karmy;
Składniki analityczne;
Dodatki.

Dopiero tak opisana karma dla psa daje pewność, że wybrany produkt spełni oczekiwania zwierzaka oraz sprawi satysfakcję opiekunowi.

Skład karmy

W tym miejscu powinna znaleźć się informacja o surowcach wykorzystanych do stworzenia receptury karmy. Dotyczy to rodzaju mięsa, warzyw i innych produktów.

Składniki analityczne

Lista obejmuje poszczególne składniki odżywcze. Dzięki niej klient poznaje zawartość w karmie białka, tłuszczy, włókien pokarmowych oraz składników nieorganicznych (tzw. popiół).

Dodatki

Grupa dodatków odnosi się do witamin, dodatków technologicznych mających za zadania przedłużyć świeżość pokarmu oraz poprawić jego konsystencję. Są też dodatki funkcjonalne odpowiedzialne za wzmocnienie właściwości prozdrowotnych karmy.

Warto wspomnieć, że nie tylko mięso jest wartościowym składnikiem karmy. Podobną funkcję, równie skutecznie spełniają:

oleje rybie;
Podroby;
Surowce pochodzenia roślinnego.

Wszystkie wymienione powyżej są doskonałym źródłem składników odżywczych dla Twojego psa.

Gdzie szukać dobrej karmy dla psa?

Z pewnością nie na bazarze bądź w miejscach niezajmujących się profesjonalnie artykułami dla zwierząt. Pamiętajmy, że karma dla psa także podlega procesowi psucia, który skutecznie przyspieszają zawarte w niej składniki niskiej jakości. Tego nie znajdziemy w sklepie ceniącym sobie swój wizerunek.

Pies może dożyć nawet piętnastu lat. To od nas zależy, czy będzie to okres szczęśliwy, pozbawiony chorób i samotności. Dobra karma jest świetnym uszczęśliwiaczem, zatem zacznijmy od psiej miski. Efekty zobaczycie na pierwszym spacerze.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka