wtorek, 23 listopada 2021 10:24

Jak wybrać olej hydrauliczny?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać olej hydrauliczny?

W motoryzacji wyróżniamy obecnie kilka typów napędów, dzięki którym możliwe jest poruszanie się danym pojazdem. Jeden z wyżej wspomnianych stanowi napęd hydrauliczny zasilany olejem hydraulicznym. To właśnie temu ostatniemu poświęciliśmy dzisiejszy artykuł. Podpowiadamy w nim, na co zwrócić uwagę podczas wybierania oleju hydraulicznego. Zapraszamy do lektury.

Co to jest olej hydrauliczny?

Otóż omawiany przez nas olej hydrauliczny jest to rodzaj oleju, który stosuje się w przypadku silników hydrostatycznych. Jego kluczową rolą jest zamiana energii występującej w postaci cieczy, w energię mechaniczną. Oleje hydrauliczne sprawdzają się również w wielu układach tłumiących. Wynika to z faktu, że umożliwia on sprężenie cieczy, a co za tym idzie – gwarantuje ochronę całej konstrukcji, która go wykorzystuje. Co istotne, smarowanie z zastosowaniem olejów hydraulicznych odbywa się w niezwykle precyzyjny sposób. To niweluje ryzyko zbyt szybkiego zużycia.

Jak wybrać odpowiedni olej hydrauliczny?

Dokładnie tak jak w przypadku olejów dedykowanych silnikom spalinowym, tak i również w kwestiach związanych z doborem oleju hydraulicznego, jedną z podstawowych kwestii jakie należy wziąć pod uwagę jest lepkość cieczy. Należy mieć na uwadze fakt, że jest ona zależna od klimatu. Na przykład w naszej strefie klimatycznej pod uwagę powinno się brać pory roku. Otóż w miesiącach letnich najlepiej sprawdzą się oleje hydrauliczne o klasie lepkości 46. Natomiast w miesiącach zimowych te o klasie 32.

Niezwykle ważne jest również to, że biorąc pod uwagę warunki pracy, możemy wyróżnić oleje o klasach jakości HL, HLP i HV. Oleje HL zaliczane są do najprostszych olejów, które najlepiej sprawdzają się w układach pracujących w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie panuje stała temperatura pracy. Przez długi czas były one również wykorzystywane do maszyn pracujących na zewnątrz takich jak choćby budowlane. Aktualnie jednak zauważalny jest wzrost zainteresowaniem olejami klasy HLP lub HV. Wyżej wymienione nadają się do pracy wykonywanej na zewnątrz. Świetnie radzą sobie także z pracą przy zmiennych temperaturach. Nie tracą właściwości, co pozwala zaoszczędzić paliwo i należycie chronić maszynę.

Jak właściwie stosować olej hydrauliczny?

Należy pamiętać o tym, że odpowiednie stosowanie olejów hydraulicznych jest bardzo ważne, gdyż przekłada się na sposób działania danej maszyny. Jak zatem tego pilnować? Wystarczy stosować się do zaleceń producenta danego oleju. Najczęściej oleje hydrauliczne posiadają standardową instrukcję, która polega na:

- starannym opróżnieniu zbiornika z resztek zużytego oleju,

- oczyszczenie zbiornika poprzez przepłukanie go mała ilością czystego oleju,

- opróżnienie zbiornika z oleju, który służył do płukania,

- napełnienie zbiornika oraz układu nowym olejem, do wskazanego poziomu.

Gdzie kupić dobry olej hydrauliczny?

Popularność olejów hydraulicznych jest na tyle duża, że bez problemu znajdziemy je w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wartym uwagi jest sklep online, którego oferta prezentowana jest na stronie egrando.pl. Warto zapoznać się z wyżej wspomnianą, gdyż obfituje w szereg wysokiej jakości produktów.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje