wtorek, 30 czerwca 2020 10:09

Jak wybrać sprzęt do gry w rzutki?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać sprzęt do gry w rzutki?

Dart to świetna rozrywka, której w wolnym czasie z przyjemnością oddają się nasi ludzie na całym świecie. Do wspaniałej zabawy potrzeba naprawdę niewiele, bo zaledwie tarczę i komplet lotek. Resztę można osiągnąć dzięki precyzji i odpowiedniej postawie. Jaki sprzęt wybrać do pierwszych wspólnych zabaw?

Pomysłowi wojownicy

Pomysł na grę w rzutki zrodził się w głowie jednego z wojowników kilkaset lat temu. Zmęczeni walką, najedzeni i napici do syta wojownicy oddawali się wszelkim rozrywkom oraz błogiemu wylegiwaniu się na słońcu. Jeden z nich postanowił wykorzystać dno beczki po winie, w którego środek próbował trafić swoją strzałą. Zabawa szybko przyjęła się wśród pozostałych, stanowiąc świetną rozrywkę. Grę rozpowszechniono później w angielskich barach, skąd powędrowała na cały świat.

Tarcza

Gra w rzutki nie odbędzie się bez zakupienia tarczy. Do wyboru są tarcze elektroniczne oraz sizalowe. Zakup każdej z nich to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać, że jeśli zakup ma posłużyć na dłużej, należy zainwestować w tarczę sprawdzonej firmy.

Dobrej jakości tarczę elektroniczną można zakupić już w cenie około 400 złotych, co nie jest małym wydatkiem, biorąc pod uwagę początkujący poziom graczy. Uważa się, że tarcze elektroniczne są dość mocno awaryjne, a naprawy mogą okazać się kosztowne. Gra bez naliczania punktów mija się z celem. Dodatkowo dźwięki wydawane przez tarczę mogą być nieco nieznośne dla sąsiadów.

Tarcze sizalowe wyposażono w funkcję wyciszenia dźwięków, ich cena jest niemal o połowę niższa i zdecydowanie częściej decydują się na nie początkujący zawodnicy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jej twardość, która definiuje żywotność produktu. Im tarcza bardziej miękka, tym dłużej będzie można z niej korzystać. Obecnie najpopularniejsze tarcze sizalowe dobrej jakości oferuje firma Winmau.

Lotki

Na jakość gry największy wpływ mają parametry lotek. Przy ich zakupie należy mieć na uwadze zarówno wagę lotek, jak i długość, średnicę, czy kształt barrela (czyli części, za którą trzyma lotkę gracz). Do najpopularniejszych należą lotki mosiężne. Można je spotkać w większości pubów, są niedrogie, lecz materiał, z których jest wykonany, zużywa się dosyć szybko. Drugi rodzaj to lotki niklowe, które posłużą dłużej z uwagi na trwalszy materiał. Profesjonalistom zaś poleca się lotki wykonane z wolframu. Należą do najcięższych, lecz ich smukła forma sprawia, że są bardzo precyzyjne.

Technika gry

Po zgromadzeniu sprzętu pora na praktykę. Należy zacząć od prawidłowego ustawienia stóp, które ma kluczowe znaczenie podczas gry. Jeśli rzut wychodzi z prawej ręki, do przodu należy wysunąć prawą stopę. Zawodowcy polecają, stopa znalazła się w pozycji bokiem do tarczy. Dzięki temu gracz znajdzie się o kilka centymetrów bliżej tarczy. Ciało należy lekko pochylić do przodu a lotkę trzymać na wysokości prawego oka. Technikę trzymania lotki najlepiej wypracować samodzielnie. Jak w każdym sporcie, tak i tutaj najlepiej sprawdzi się powiedzenie, że praktyka czyni mistrza.

Sport

Sport - najnowsze informacje