poniedziałek, 12 października 2020 12:18

Jak zrobić ramkę na zdjęcia?

Autor Artykuł partnera
Jak zrobić ramkę na zdjęcia?

DIY, czyli Do It Yourself, to moda na samodzielne tworzenie mebli, ozdób do mieszkania i wielu innych przedmiotów. Ma ona już naprawdę wielu miłośników – uwielbiamy ją nie tylko z uwagi na możliwość zaoszczędzenia pieniędzy przez samodzielne tworzenie, ale również ze względu na unikatowość wykonanych przedmiotów. Jeśli i tobie ten trend jest bliski, mamy dla ciebie kolejny pomysł na „coś z niczego” – dzięki naszym wskazówkom przygotujesz przepiękne i bardzo tanie ramki na zdjęcia.

Ramki na zdjęcia – najpopularniejsze ramki DIY

Najpopularniejsze ramki na zdjęcia to te klasyczne (drewniane), te z linkami oraz klamerkami oraz te z kartonu. Oto, jak je wykonać – krok po kroku.

Jak zrobić ramkę na zdjęcia z drewna?

Wbrew pozorom stworzenie własnej ramki z drewna wcale nie musi być trudne. Przede wszystkim potrzebujesz kantówek (najlepiej frezowanych), czyli cienkich, heblowanych deseczek. Przyda ci się również piła do drewna, klej do drewna (np. wikol), tacker, płyta HDF, pleksi w odpowiednim rozmiarze, stalowy łącznik, zawieszka oraz papier ścierny. Jeśli chcesz zmienić kolor ramek, niezbędna jest także farba.

Drewniana ramka na zdjęcia DIY – krok po kroku:

 1. Za pomocą piły potnij kantówki na odpowiedniej długości kawałki. Pamiętaj, żeby ciąć pod kątem 45 stopni.
 2. Po przycięciu każdy kawałek przeszlifuj papierem ściernym.
 3. Sklej kawałki drewna, po wyschnięciu kleju użyj tackera w miejscu łączenia.
 4. Pomaluj ramkę.
 5. Połącz plecy ramki (płyta HDF) do ramki za pomocą metalowego łącznika, wcześniej układając odpowiednio pleksi i zdjęcie.
 6. Przyklej zawieszkę.

I już – twoja ramka na zdjęcia DIY jest gotowa!

Jak zrobić ramkę ze sznurka i klamerek?

Kolejnym bardzo popularnym pomysłem jest drewniana ramka, do której poziomo przymocowane są sznurki. Do sznurków z kolei przyczepione są – za pomocą malutkich klamerek – różne fotografie w małych rozmiarach.

Do przygotowania takiej ramki na zdjęcia DIY możesz wykorzystać gotową ramę, np. po starym plakacie. Jeśli takiej nie posiadasz, możesz stworzyć nową według powyższych instrukcji (ale już bez „plecków” ramy oraz bez pleksi). Następnie do bocznych tylnych części ramy przyklej sznurki – mogą być napięte, ale ładnie będą wyglądały również luźne.

Kiedy klej wyschnie, do sznurków przymocuj zdjęcia – zrób to za pomocą malutkich, kolorowych klamerek. Znajdziesz je na Ceneo.pl, podobnie jak wiele innych przyborów i narzędzie niezbędnych do przygotowania ramki.

Ramka na zdjęcia z kartonu

Na koniec bardzo prosta do wykonania ramka z kartonu. Aby ją stworzyć, potrzebujesz przede wszystkim kartonu (może być falisty), nożyczek oraz dobrego, mocnego kleju, ołówka i linijki. Kiedy już je nabędziesz, postępuj według poniższych wskazówek:

 1. Przygotuj dwa arkusze kartonu odpowiedniej wielkości.
 2. W arkuszu wierzchnim wytnij kwadratowy otwór.
 3. W górnej części wierzchniej wytnij otwór do wsuwania zdjęcia.
 4. Przyklej do zdjęcia tylną część ramki.
 5. Z pozostałości kartonu stwórz podstawkę.
 6. Pomaluj karton według uznania.

Proste, prawda? Takie kartonowe ramki na zdjęcia szczególnie dobrze będą prezentowały się w pokoju dziecka – spróbuj zachęcić pociechę, by wykonała je wraz z tobą.

Własnoręczne ramki na zdjęcia – czy warto?

Gotowe ramki na zdjęcia mogą sporo kosztować, dlatego zdecydowanie warto uruchomić wyobraźnię i przygotować takie ozdoby samodzielnie. Nie chodzi jednak tylko o pieniądze – tworzenie ramki z drewna, papieru czy ze sznurkami to przede wszystkim kolejne doświadczenie, kolejne umiejętności i wielka satysfakcja.

Autor: Robert Wojtaś

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka