piątek, 22 stycznia 2021 12:39

Jakich błędów unikać podczas wylewania fundamentów?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakich błędów unikać podczas wylewania fundamentów?

Solidny fundament to podstawa każdego budynku. Jakość wykonania wpływa na trwałość całej konstrukcji i bezawaryjną jej eksploatację. Czy podczas jego wylewania można pozwolić sobie na nawet najmniejszy błąd? Odpowiedź może być tylko jedna – czas więc dopilnować szalunków, deskowania i należytego przygotowania betonowej mieszanki!

Fundament - podstawa każdego budynku

Niezbędna baza, najważniejszy element budynku to jego fundament. To także najbardziej obciążony element całej konstrukcji. Nic dziwnego, że musi być wykonany z trwałego materiału. Takim jest właśnie odpowiednio dobrany beton, który zapewnia:

  • stabilność budowli,
  • równomierne osadzania konstrukcji,
  • minimalizację  osiadania,
  • właściwą głębokość posadowienia,
  • zabezpieczenie przed wilgocią.

Nikt nie ma wątpliwości, że fundament musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów. Takie właśnie zapewnia Górażdże, czołowy polski dostawca betonu.

Beton – podstawa każdego fundamentu

Ze względu na unikatowe właściwości mieszanki cementu, kruszywa, wody i odpowiednio dobranych dodatków chemicznych beton jest najlepszym materiałem budowlanym do wykonywania fundamentów. Oprócz łatwości wylewania zapewnia on wysoką wytrzymałość, dużą odporność, a także niską cenę. Stanowi więc niezbędną bazę kluczowych elementów konstrukcji budynku: ław i płyt fundamentowych, stropów, słupów czy innych elementów nośnych. Na jakość ich wykonania wpływ ma nie tylko odpowiednie przygotowanie mieszanki, czy sposób jej wylania, ale także proces twardnienia oraz sposób dostawy czy pielęgnacji. Dziś wystarczy jeden telefon, aby otrzymać pożądaną wielkość najwyższej jakości materiału, który zostanie dostarczony bezpośrednio na plac budowy. Taką usługę oferuje m.in. betoniarnia Warszawa, należąca do koncernu Górażdże, jednego z ponad sześćdziesięciu tego typu obiektów zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Najczęstsze błędy podczas wylewania fundamentów

Aby fundamenty były właściwie wykonane, zwróć szczególną uwagę na:

  • właściwe zagęszczenie i odpowietrzenie mieszanki (zachowanie jednorodności materiału i zapewnienie założonej wytrzymałości),
  • odpowiednią ilości betonu (zachowanie określonej nośności),
  • dobrą klasę betonu (sprawdź nie tylko klasę i rodzaju betonu, ale także określ stopień jego konsystencji),
  • pielęgnację wylanej mieszanki (tak, aby nie wystąpiły niebezpieczne rysy i spękania. Pamiętaj, że utrzymywanie właściwej temperatury i wilgotności jest skutecznym remedium na pojawiające się skurcze w materiale).  

Chcesz mieć pewność, że spełniasz powyższe punkty? Nic prostszego – wystarczy jeden telefon do działu handlowego Górażdże! Co zrobić, gdy gruszka i betoniarnia jest już na Twojej budowie? Czas przystąpić do wylewania fundamentów. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim dopilnuj, czy szalunki są odpowiednio przygotowane. Nadanie odpowiedniego kształtu, użycie czystych desek, płyt wiórowych czy szalunków systemowych, musi wytrzymać napór ogromnej, płynnej masy. Odpowiedni dobór miejsca połączenia nie może być przypadkowy. Czas rozpocząć proces wylewania fundamentów!

Wykonując fundamenty, należy pamiętać, że to niezbędna podstawa całej konstrukcji budynku. To na nich oparte będą elementy nośne zapewniające stabilność. Nie trudno wyobrazić sobie, jaki wpływ może mieć ich usterka. Czy stać Cię na taki błąd?

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka