poniedziałek, 30 maja 2022 09:36

Jakiej anteny potrzebujemy, aby nasz odbiornik działał bez zarzutu?

Autor kal
Jakiej anteny potrzebujemy, aby nasz odbiornik działał bez zarzutu?

Szumy, trzaski, a w przypadku telewizji – śnieżenie - każdy wie, że do odbioru sygnału radiowego czy telewizyjnego potrzebna jest antena. Jaką antenę wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Kiedy potrzebujemy anteny FM?

O tym, jak ważna jest dobrana antena, wiedzą zwłaszcza ci, którzy nie mają dostępu do kablówki – czyli mieszkający najczęściej w jednorodzinnej, rozproszonej zabudowie, albo po prostu na wsi. Jeśli lubimy posłuchać radia w kuchni czy przy codziennej pracy, anteny FM pozwalają znacznie zwiększyć zasięg naszego odbiornika radiowego. Dzięki dobranej do naszego położenia antenie radiowej zyskamy dostęp do większej liczby stacji, a sygnał będzie czysty i bez zakłóceń.

Jaką antenę naziemną wybrać?

Do końca czerwca w Polsce zmieniony zostanie standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Stara wersja DVB-T zostanie zastąpiona przez nowszą i lepszą, czyli DVB-T2. Do odbioru tej drugiej potrzebny jest telewizor nowego typu lub dekoder. Nie obejdzie się też bez zamontowania odpowiedniej anteny. Jaką antenę naziemną wybrać? Musi to być antena, która współpracuje z nowym standardem DVB-T2 i pozwala na jego odbiór. Ważne czynniki przy doborze anteny to: odległość od najbliższego nadajnika, którą można sprawdzić na specjalnych stronach internetowych, moc najbliższego nadajnika, ukształtowanie terenu (czy na drodze sygnału do naszego odbiornika nie występują jakieś naturalne przeszkody) oraz zabudowa terenu (wysokie budynki mogą wpływać na osłabienie sygnału).

Czym różni się antena aktywna od anteny pasywnej?

Wybór anteny telewizyjnej należy zacząć od pytania, czy wystarczy nam antena pasywna czy potrzebujemy anteny aktywnej? Antena pasywna to urządzenie, które odbiera sygnał całą swoją powierzchnią. Antena pasywna sama nie generuje promieniowania elektromagnetycznego, nie wzmacnia sygnału, nie wymaga też podłączenia do prądu. Aby spełniła swoją rolę wystarczy podłączyć ją do telewizora lub dekodera kablem koncentrycznym. Bardzo łatwo ją zainstalować i ustawić we właściwym kierunku. Antena pasywna nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Jest też zazwyczaj tania. Antena pasywna sprawdzi się, gdy wiemy, że jakość sygnału w miejscu naszego odbiornika jest wysoka. Gdy jednak mieszkamy daleko od nadajnika nie będzie najlepszym wyborem, bo zwykle, aby działała bez przeszkód, trzeba zamontować ją wysoko. Wśród anten pasywnych są modele zewnętrzne i wewnętrzne. Te ostatnie możemy brać pod uwagę, gdy mieszkamy w dużej aglomeracji miejskiej, gdzie występuje duża liczba nadajników.

Jakie są zalety anteny aktywnej?

Antena aktywna posiada urządzenia, które wzmacniają sygnał i tłumią zakłócenia. Dzięki niej obraz w telewizorze zawsze będzie idealny. Antena aktywna pozwoli na odbieranie sygnały wysokiej jakości nawet w miejscach bardzo oddalonych od nadajnika telewizyjnego. Jest jednak nieco trudniejsza w konfiguracji. Może też ulec awarii. Do swojego działania antena aktywna musi być podłączona do gniazdka sieci elektrycznej lub posiadać zasilanie z akumulatora. O ile w przypadku anteny pokojowej jest to dość proste, do anteny zewnętrznej zasilanie trzeba doprowadzić wraz z kablem koncentrycznym. Antena aktywna jest droższa od pasywnej, jednak może się okazać, że w naszej lokalizacji jej instalacja jest po prostu konieczna.

Żeby właściwie dobrać antenę warto skorzystać z porady fachowców, którzy w zależności od lokalizacji naszego mieszkania, czy domu podpowiedzą jaka antena i w jakiej polaryzacji (poziomej czy pionowej) będzie najlepsza. Kupno dobrej anteny pozwoli nam uniknąć kupowania innych urządzeń wzmacniających sygnał, a antena szerokopasmowa jest w stanie odbierać sygnał z dowolnego kierunku.

Obraz tegawi z Pixabay

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka