piątek, 27 stycznia 2023 07:33

"Jest dużo więcej spraw, nad którymi musimy się pochylić". Nowy Sącz bez Samorządowej Karty Praw Rodziny

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
"Jest dużo więcej spraw, nad którymi musimy się pochylić". Nowy Sącz bez Samorządowej Karty Praw Rodziny

Rada miasta Nowego Sącza uchyliła obowiązującą od 2019 roku Samorządową Kartę Praw Rodziny. – Osobiście jestem przeciwny ingerencji rajców miejskich w prywatne sprawy mieszkańców. Jakie mają moralne prawo radni z PiSu do wchodzenia z buciorami w ich życie- nie wiem i jestem tym faktem zbulwersowany – mówi w rozmowie z Głosem24 radny Jakub Prokopowicz.

O uchylenie Samorządowej Karty Praw Rodziny wnioskował prezydent Ludomir Handzel. Decyzja zapadła przewagą czterech głosów - 13 radnych było za, a 9 przeciw.

– W sprawie Samorządowej Karty Praw Rodziny należy cofnąć się do listopada 2019 i skandalicznego sposobu, w jaki została przeforsowana przez radnych z PiSu. Na szybko, bez dyskusji podczas nieobecności radnych z KN i KO, którzy wracali ze spotkania klubowego. Sam projekt od samego początku budził kontrowersje- wykluczał na przykład osoby samotnie wychowujące dzieci. Sama uchwała odbiła się szerokim echem w Polsce i za granicą, nie wnosząc nic pozytywnego. Podobny dokument podjął samorząd Województwa Małopolskiego, który następnie go uchylił

– przypomina w rozmowie z Głosem24 radny Jakub Prokopowicz i dodaje:

– Ważnym argumentem dla Małopolski stało się widmo utraty milionów płynących do województwa z Brukseli, która potępiła tego typu akty prawa miejscowego i uzależniła wypłatę środków od nieposiadania tego typu deklaracji. Jestem radnym z Koalicji Nowosądeckiej- ruchu miejskiego, który łączy ludzi o szerokich horyzontach, różnych poglądach politycznych, religijnych i społecznych. Łączy nas miłość do Nowego Sącza. Osobiście jestem przeciwny ingerencji rajców miejskich w prywatne sprawy mieszkańców. Jakie mają moralne prawo radni z PiSu do wchodzenia z buciorami w ich życie- nie wiem i jestem tym faktem zbulwersowany. Dla mnie najważniejsza jest wolność. Każdy ma prawo decydowania o swoim życiu i dopóki działa w ramach obowiązującego prawa nic nie powinno go ograniczać. W naszym klubie wszyscy głosowali według własnego sumienia i wartości, jakimi kierujemy się w życiu. Tego typu uchwały nie powinny być przedmiotem głosowania w Radzie Miasta. Jest dużo więcej spraw, nad którymi musimy się pochylić, aby nasze miasto się rozwijało i stanowiło powód do dumy dla każdego mieszkańca.

Temat Samorządowej Karty Praw Rodzin poruszył także 13 września ubiegłego roku (podczas Sesji Rady Miasta Nowego Sącza) Szymon Śmierciak, wypowiadając się w imieniu Młodzieżowej Rady Miasta Nowego Sącza. W rozmowie z Głosem24 wyjaśniał, dlaczego młodzi działacze są przeciwni karcie.

– Sprzeciw Młodzieżowej Rady Miasta wynika z oczywistych pobudek, które poruszyłem podczas swojego wystąpienia na ostatniej sesji rady miasta. Wśród nich należy wymienić niedemokratyczne sposoby, w których owa uchwała została podjęta oraz możliwa niezgodność niniejszej uchwały z zapisami Konstytucji, mówiących o równości wobec prawa. Moim zdaniem, co podkreślałem wielokrotnie, uchwała ta w istotny sposób ignoruje potrzeby ojców i matek samotnie wychowujących

– powiedział.

Poproszony o wyjaśnienie tego, co ma na myśli, mówiąc, że “metody wykorzystane do przeforsowania tej uchwały złamały zasady demokratycznego państwa prawa i podstawowe zasady etyki”, odpowiedział:

– Oczywiście chodziło o pamiętną sytuację z listopada 2019, kiedy 11 radnych bez dyskusji nad projektem przegłosowało tę uchwałę, gdy pozostali radni przebywali na przerwie. Młodzi ludzie muszą mieć autorytety i wzorce zachowań - a sposoby wykorzystane podczas sesji rady miejskiej na pewno nimi nie były. Uważają tak zarówno sądeczanie, jak młodzi ludzie z naszego regionu.

Czytaj również:

“Nie jesteśmy tęczowymi rewolucjonistami”. Te problemy chcą poruszać na każdej sesji rady miasta
We wtorek (13 września) podczas Sesji Rady Miasta Nowego Sącza Szymon Śmierciak wypowiedział się w imieniu przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Nowego Sącza, która sprzeciwia się Samorządowej Karcie Praw Rodzin. W rozmowie z Głosem24 Szymon Śmierciak wyjaśnia swoje słowa.

Fot.: UM NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje