poniedziałek, 20 maja 2024 07:51

Już jutro rozpoczyna się Copernicus Festival!

Autor Katarzyna Domagała
Już jutro rozpoczyna się Copernicus Festival!

Między 21 a 26 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki odbędzie się wyczekiwany przez wielu Copernicus Festival. Tegoroczna edycja wydarzenia skupia się na maszynach – uczestnicy przyjrzą się zarówno rozwojowi naszej technologii, jak i temu, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata i samych siebie.

Czy nasze komórki i całe ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Czy zanurzenie w świat cyfrowy odpowiada za kryzys zdrowia psychicznego? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one pojawianie się ludzi?

Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni goście Copernicus Festival, m.in: Lars Chittka, zoolog zajmujący się procesami poznawczymi u zwierząt, Thomas Plummer, antropolog specjalizujący się w badaniu najstarszych narzędzi, których używali nasi odlegli przodkowie, a także Dominika Dudek, ekspertka od leczenia depresji i choroby dwubiegunowej, Piotr Durka, pionier w badaniach nad interfejsami mózg-komputer, czy znany wirusolog Krzysztof Pyrć.

Podczas pasma „Konfrontacje” będzie można spotkać się z czołowymi polskimi naukowcami, którzy poruszą intrygujące tematy z pogranicza nauki i filozofii. Z profesorem Markiem Kusiem i Karolem Życzkowskim uczestnicy zagłębią się w tajemnice wszechświata i poznają prawa, które mogą nim rządzić od początku czasu, z kolei z Łukaszem Opalińskim i Mariuszem Gogólem porozmawiają o komórkach i o tym, czy ich funkcje mogą być sprowadzone do pracy maszyny. Na poszukiwania życia w kosmosie zaproszą Marcin Gawroński i Anna Łosiak a Jan K. Argasiński i Katarzyna Jaśko przedstawią możliwe wizje rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływ na przyszłość nauki.

Podczas pasma „Śniadania Mistrzów” będzie można porozmawiać z wybitnymi postaciami z obszaru nauki i kultury. Gośćmi będą m.in.: informatyk Jacek Kitowski, biolog molekularna Agnieszka Chacińska, historyk Krzysztof Mikulski czy architekt Robert Konieczny.

W programie Copernicus Festival zagości także gala konkursu Mądra Książka Roku, na której poznamy najciekawsze pozycje literatury popularnonaukowej w czterech różnych kategoriach. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział także w licznych warsztatach, wystawach czy pokazach filmowych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

Źródło: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka