niedziela, 3 września 2023 03:40

Już dziś utrudnienia w ruchu. Krakowskimi ulicami przebiegną biegacze

Autor Patryk Trzaska
Już dziś utrudnienia w ruchu. Krakowskimi ulicami przebiegną biegacze

W niedzielę, 3 września, odbędzie się 12. edycja biegu sztafetowego Poland Business Run. Niemal 36 tys. biegaczy zapisało się do tegorocznej edycji – to kolejny rekord w historii tej charytatywnej sztafety. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami i po mastektomii – m.in. z Krakowa i Małopolski – dostaną wsparcie kluczowe dla ich zdrowia i rehabilitacji.

Lista uczestników wrześniowego biegu wokół krakowskich Błoń jest już zamknięta, ale wciąż można zapisać się do wirtualnej sztafety w ramach pakietu Eco. W zawodach na krakowskich Błoniach zmierzy się 9 tys. osób połączonych w 5-osobowe drużyny. Włączyć się wirtualnie można wybierając opcję biegu wirtualnego lub dotując fundację poprzez wysłanie BLIKA na telefon.

Tradycyjnie pomoc trafi również do beneficjentów z Małopolski. Wśród nich są m.in. krakowianin Zbigniew (po amputacji dłoni) i 9-letni Edgar z Karniowic w Małopolsce, który potrzebuje ortezy.

– Biznes jest w Krakowie ujmująco aktywny. Środowisko biznesowe podejmuje bardzo wiele ciekawych inicjatyw na rzecz naszego miasta. Tu mówimy o wspieraniu osób z niepełnosprawnością, ale są też inne inicjatywy, na rzecz społeczeństwa czy ekologii. Wielki szacunek dla Fundacji, która w ramach biegu Poland Business Run potrafi ten wspólny wysiłek organizacji i firm ukierunkować – podkreśla Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

– Kraków biega i będzie biegał. Poland Business Run, który organizujemy w naszym mieście od 2012 r. to jedyna taka impreza na świecie. Oprócz biegania, najważniejsza jest tu wartość dodana, bo wiemy, po co biegniemy i komu będzie to służyć. Mam nadzieję, że bieg będzie się dalej rozwijał. Poland Business Run to początek jesiennych imprez biegowych w Krakowie, przed nami jeszcze m.in. wyjątkowy PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców 24 września i 9. Cracovia Półmaraton Królewski wraz z Piątką dla krakowskiego sportu 8 października, do udziału w których serdecznie zapraszam – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Poland Business Run ma formę pięcioosobowej sztafety. Każdy z 9 tys. zawodników zmierzy się w tym roku z dystansem 3,6 km. Start imprezy nastąpi o godz. 10.00. Uczestnicy rozpoczną bieg na deptaku al. 3 Maja, na wysokości Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana.

Trasa będzie prowadziła wokół Błoń Krakowskich. Każdy zawodnik drużyny będzie miał do pokonania takie samo okrążenie trasy, wiodącej deptakiem al. 3 Maja w kierunku Cichego Kącika, dalej chodnikiem i drogą dla rowerów wzdłuż ul. Piastowskiej, następnie ul. Na Błoniach, deptakiem al. Focha i deptakiem al. 3 Maja aż do strefy zmian, gdzie nastąpi przekazanie pałeczki kolejnemu zawodnikowi.

– W związku z wydarzeniem zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu w niedzielę, 3 września, w godz. 6.00–14.00. Z ruchu wyłączone zostaną: al. 3 Maja – na odcinku od skrzyżowania z ul. Oleandry do skrzyżowania z ul. Reymana – a także deptak wokół Błoń i droga dla rowerów na ul. Reymana. Wzdłuż trasy wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania. Prosimy o zastosowanie się do oznakowania i przeparkowanie samochodów na czas wprowadzonych zmian – tłumaczy Andrzej Batko, kierownik Zabezpieczenia Biegu.

Biegiem po marzenia

49-letni Zbigniew z Krakowa, pasjonat sportu i szczęśliwy ojciec siedmiorga dzieci, przez lata pracował jako dyspozytor ruchu kolejowego. Niestety uległ wypadkowi – kolejka wąskotorowa zmiażdżyła mu rękę. Proteza dłoni, którą otrzyma dzięki biegaczom Poland Business Run 2023, ułatwi mu kontakty z ludźmi, znalezienie pracy i realizację marzeń.

– Od dziecka gram w tenisa stołowego. Chciałbym wystąpić w tej dyscyplinie podczas paraolimpiady z orzełkiem na piersi. Ale to nie wszystko! Marzę, aby zaśpiewać w programie „Szansa na Sukces”. Występując w protezie, będę miał pewność, że widzowie skupią się tylko na moim głosie, a nie na niepełnosprawności ręki – mówi Zbigniew.

Kolejnym podopiecznym Fundacji Poland Business Run, dla którego wystartuje sztafeta, jest Edgar. Ma 9 lat, a od ponad pięciu zmaga się z przewlekłym zapaleniem szpiku i kości (CRMO). Jest już po pięciu operacjach i czekają go kolejne. Potrzebuje ortezy, aby móc się rehabilitować.

– Nie mogę biegać i skakać jak moi rówieśnicy. Rok temu pojawił się stan zapalny w moim stawie kolanowym. Po leczeniu noga jest zniekształcona, dlatego potrzebuje długiej rehabilitacji. Marzę, aby samodzielnie chodzić i jeździć na rowerze – opowiada Edgar.

Wśród beneficjentów są również kobiety po mastektomii, w tym 48-letnia Magdalena z Wieliczki, która wygrała walkę z nowotworem, ale zmaga się z bólem i obrzękami ręki po amputowanej stronie. Wsparcie w postaci dedykowanej rehabilitacji znacząco poprawi komfort jej codziennego funkcjonowania.

Pomagaj bardziej

Zbyszkowi, Edgarowi oraz Magdalenie i innym beneficjentom Poland Business Run można pomóc, zapisując się do udziału w wirtualnej sztafecie (do 31 sierpnia można dołączyć do biegu z pakietem Virtual Eco) lub wpłacając dowolną kwotę na konto Fundacji. Od niedawna można to zrobić jeszcze prościej – za pomocą przelewu na telefon.

– Nowe technologie to szansa także dla fundacji, dzięki nim pomaganie jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy zrobić BLIKA na numer telefonu naszej Fundacji: 519 815 815. Dzięki opcji „Przelew na telefon” można w kilka sekund przekazać nam środki, które pomogą w zakupie sprzętu i rehabilitacji dla kolejnych osób. Za każdą wpłatę już dziś dziękujemy! – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Po zakończeniu biegu i odebraniu medali, na uczestników, ich rodziny i przyjaciół będzie czekać moc atrakcji przygotowanych zarówno w miasteczku biegowym, jak i w rozległej strefie piknikowej w parku Jordana – m.in. koncert Nicka Sincklera, strefa chillout i food trucki, a także fotobudki czy gry i konkursy z nagrodami. Odbędą się też biegi dla dzieci na krótkich dystansach, a każdy z najmłodszych uczestników również otrzyma pamiątkowy medal.

inf. krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka