niedziela, 25 grudnia 2022 18:29

Kalendarz dla Franka. Strażacy chcą pomóc choremu 6-latkowi

Autor Marzena Gitler
Kalendarz dla Franka. Strażacy chcą pomóc choremu 6-latkowi

W Miejskiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zaprezentowano kalendarz "Strażaczki i Strażacy, Krakowiacy i Górale", który jest kolejnym elementem wielkiej charytatywnej akcji dla chorego na nowotwór 6-latka. Leczenia Franka Foremnego podjął się szpital w Barcelonie, ale kosztować będzie ponad 2 miliony złotych.

U 6-letniego Franciszka Foremnego w sierpniu 2022 r., wykryto neuroblastomę – złośliwy nowotwór układu nerwowego. To dziecięcy, bardzo rzadki nowotwór o agresywnym przebiegu, często oporny na leczenie. Chłopiec przeszedł operację częściowego usunięcia guza, ma też przerzuty. Jest w trakcie chemioterapii, którą źle znosi. Dotychczasowe leczenie nie miało dobrych rokowań, dlatego rodzice szukali ratunku dla synka poza Polską. "Najgorsza jest niemoc, strach, które towarzysza każdej przeżytej chwili od diagnozy. Szukamy rozwiązań i pomocy wszędzie. Znaleźliśmy możliwości w Barcelonie, konsultując przypadek Frania z tamtejszym szpitalem. Jednak koszty leczenia są ogromne, znacznie przekraczające budżet przeciętnej polskiej rodziny" - napisali na stronie zbiórki, którą uruchomili, by zebrać pieniądze na ratowanie Franka na siepomaga.pl.

Franek z rodziną na lotnisku, w drodze do Barcelony na leczenie - fot. Fb. Edyta Kopeć 

W pomoc dla chłopca zaangażowała się cala lokalna społeczność. Swoją akcję zorganizowali też strażacy ochotnicy z Głogoczowa - niewielkiej miejscowości w gminie Myślenice, w której mieszka Franek z rodziną.

Uruchomili swoją skarbonkę 998 dla Franka, z której dochód trafia na konto głównej zbiórki. Jednym z pomysłów są fotoRAMKIdlaFranka.

Innym jest specjalny strażacki kalendarz. O akcji mówią st. bryg. Paweł Knapik, Komendant Miejski PSP w Krakowie, Jarosław Piątek wiceprezes - naczelnik OSP Głogoczów i pomysłodawca obu akcji Dariusz Tylek sekretarz OSP Głogoczów.

Kalendarz "Strażaczki i Strażacy, Krakowiacy i Górale" sfinansowany został przez darczyńcę i wykonany charytatywnie. Cały dochód ze sprzedaży trafi na konto 998 dla Franka, na którym strażacy zgromadzili już prawie 140 tys. zł.

Kalendarz 998 dla Franka
Kalendarz 998 dla Franka / Fot.: Mateusz Łysik

Każdy miesiąc kalendarza poświęcony jest innej jednostce OSP z powiatu krakowskiego i myślenickiego. Na zdjęciach są strażacy ochotnicy z 12 jednostek OSP, a na okładce - funkcjonariuszki z JRG działających w Komendzie Miejskiej PSP w Krakowie.

Prezentacja kalendarza "998 dla Franka" na Komendzie Miejskiej PSP w Krakowie
Prezentacja kalendarza "998 dla Franka" na Komendzie Miejskiej PSP w Krakowie / Fot.: Mateusz Łysik

Kalendarz ma format A3. Aby go otrzymać, należy wpłacić minimum 112 zł na strażacką skarbonkę, można jednak wpłacić więcej, do czego bardzo zachęcają inicjatorzy akcji.

ZAPRASZAMY DO WSPARCIA NASZEGO FRANKA PRZEZ ZAKUP WYJĄTKOWEGO KALENDARZA: >>> Kalendarz 2023 STRAŻACzKI&STRAŻACY...

Opublikowany przez OSP Głogoczów, Ochotnicza Straż Pożarna w Głogoczowie Środa, 21 grudnia 2022
Prezentacja kalendarza 998 dla Franka
Prezentacja kalendarza "998 dla Franka" / Fot.: Mateusz Łysik / Głos24

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka