czwartek, 2 lipca 2020 11:36

Kamionka Wielka: Komunikacyjna katastrofa przez zamknięty most

Autor Wiktoria Mitura
Kamionka Wielka: Komunikacyjna katastrofa przez zamknięty most

Od 22 czerwca most na Kamienicy jest zamknięty. To trudna sytuacja dla mieszkańców. Niektórzy z nich mają problem z dostaniem się do swoich domów. Jak dalej będzie wyglądać sytuacja z mostem?

Ruch kołowy i pieszy został zawieszony. Zamknięcie mostu to olbrzymie utrudnienie dla mieszkańców powiatu nowosądeckiego. Przede wszystkim dotyczy gmin Kamionka Wielka i Grybów. Jego zamknięcie było nieuniknione.

Prezydent Nowego Sącza tak tłumaczy podjęcie swojej decyzji:

- Wprowadziłem zarządzenie o pogotowiu przeciwpowodziowym. Pilnujemy naszych trzech głównych cieków wodnych. Tendencja Dunajca lekko zwyżkowa, Kamienica raczej bezpieczna. Opady będą trwały, ale główna fala przesunęła się na wschód - powiedział prezydent Ludomir Handzel. - Podjąłem decyzję o zamknięciu mostu na ul. Kamiennej – bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Problem dotyczący mostu na Kamienicy ciągnie się od zeszłego roku. Już w listopadzie Miejski Zarząd Dróg postanowił go tymczasowo zamknąć. W tym czasie konstrukcja mostu została "poprawiona". Chodziło przede wszystkim o zabezpieczenie dwóch pękniętych przypór. Po naprawie wznowiono ruch na moście. Od tego czasu mogą go użytkować tylko samochody osobowe oraz autobusy, które obsługują tamtejsze miejscowości oraz piesi.

Jednak, jest to tylko rozwiązanie tymczasowe...

Po ostatnich ulewnych deszczach, most zamknięto ponownie. Sytuacja stała się dramatyczna. Na budowę nowego mostu, lub ewentualny remont prezydent Nowego Sącza musi pozyskać środki ramach usuwania skutków klęsk powodziowych. Potrzebna jest szybka modernizacja. Jakie kroki podjął prezydent Nowego Sącza?

Warto zauważyć, iż Miasto Nowy Sącz w styczniu 2020 roku złożyło stosowny wniosek, aby wybudować nowy most ze środków powodziowych, wniosek ten został oceniony wysoko ponieważ znalazł się na pierwszym miejscu listy zadań, które Wojewoda Małopolski przesłał do MSWiA. Miasto Nowy Sącz wyłoniło także wykonawcę budowy nowego mostu.
Staramy się razem z gminą Kamionka Wielka o uruchomienie środków na realizację inwestycji.

Urząd Miasta informuje na swojej stronie internetowej o obowiązujących objazdach:

Objazdy do Nowego Sącza:  1/przez Jamnicę – Góry Jamnickie – Mystków - Długoszowskiego 2/ Kamionka – Popardowa – Nawojowska. Ruch powyżej 3,5 t Ptaszkowa – DK 28 – Lwowska.

Foto: Facebook. Zdjęcie opublikowane przez Iwonę Mularczyk.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje