sobota, 14 października 2023 10:37

Kawaleryjskie święto na Błoniach. Potrwa do 22 października

Autor Marzena Gitler
Kawaleryjskie święto na Błoniach. Potrwa do 22 października

Od 13 do 22 października na Błoniach zorganizowano kawaleryjskie obozowisko. To nie lada gratka zarówno dla młodych pasjonatów historii, jak również wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o dziejach Polski.

W obozowisku będą rezydować nie tylko kawalerzyści-ochotnicy – oczywiście w pełnym umundurowaniu i z uzbrojeniem, ale spotkamy tam także konie, nieodłącznych towarzyszy kawalerzystów.

„Wielka Rewia Kawalerii” na Błoniach to możliwość udziału w lekcji „żywej historii” – znakomicie przygotowani merytorycznie kawalerzyści poprowadzą zajęcia dla grupy dzieci i młodzieży. W barwny sposób opowiedzą o znaczeniu kawalerii dla polskich tradycji narodowo-wyzwoleńczych, a także wyjaśnią, jak funkcjonowała ta formacja militarna. Do Krakowa przyjedzie też wystawa edukacyjna, prezentująca historię jazdy polskiej na tle dziejów Rzeczpospolitej od czasów wiktorii wiedeńskiej do czasów drugiej wojny światowej.

Bliskość wojskowych rekwizytów, atmosfera tętniącego życiem obozowiska, rżenie koni, wartka opowieść snuta przez kawalerzystów-przewodników, pasjonujące pokazy i rekonstrukcje wybranych epizodów walk od czasów husarii, poprzez wojny napoleońskie, powstania, I wojnę światową, wojnę polsko-sowiecką 1920, kampanię jesienną 1939 r. – zorganizowane w oparciu o oddziały rekonstrukcyjne konne, piesze i zmechanizowane – to wszystko sprawia, że zdecydowanie warto zarezerwować termin i wybrać się na krakowskie Błonia.

Kawalerzyści zaplanowali także specjalne wydarzenie, które będzie punktem kulminacyjnym Wielkiej Rewii Kawalerii – szczegóły wkrótce.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka