wtorek, 12 listopada 2019 09:38

Kiedy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Autor Głos 24
Kiedy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Kredyt hipoteczny na zakup wymarzonego mieszkania to najczęściej długo rozważana decyzja. Zdarzają się jednak sytuacje, które nas zaskakują. Praca w innym mieście, chęć zamieszkania w innej okolicy, która będzie bardziej odpowiadała naszym potrzebom czy prozaiczne powiększenie rodziny. Wszystkie te sytuacje sprawiają, że możemy potrzebować nowego mieszkania. Jak wygląda przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość? Czy jest to w ogóle możliwe? Jakie warunki trzeba spełnić?

Przeniesienie hipoteki czy to w ogóle możliwe?

Marzysz o przeprowadzce do innego mieszkania? Czujesz, że pospieszyłeś się z decyzją zarówno o wyborze lokalu jak też o kredycie hipotecznym? Masz no oku nieruchomość, która bardziej odpowiada twoim potrzebom? Nic straconego! Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest konsultacja z dobrym doradcą finansowym. Ekspert przedstawi ci wszystkie dostępne opcje. Jedną z nich będzie na pewno przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość.

Kiedy można przenieść hipotekę?

Wiesz, że pieniądze, które masz nie wystarczą na zakup kolejnego mieszkania? Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość wydaje ci się najlepszym rozwiązaniem?  Porozmawiaj z doradcą lub udaj się bezpośrednio do banku. W ten sposób dowiesz się, czy taki manewr jest w ogóle możliwy. Podstawowy warunek to cena nowej nieruchomości. Przeniesienie hipoteki na inny lokal mieszkalny jest możliwe tylko wtedy kiedy wartość nowego mieszkania jest wyższa niż starego.  Po drugie nowa nieruchomość nie może być obciążona hipoteką.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość wiąże się przede wszystkim z dostarczeniem do banku odpowiednich dokumentów. Część z dotyczy nowego mieszkania, przede wszystkim jednak należy złożyć do instytucji w której posiadasz kredyt odpowiedni wniosek o przeniesienie hipoteki. Banki wymagają również zdjęć nowej nieruchomości, odpisów z ksiąg wieczystych, dokumentów, które oszacują jej wartość oraz informacji potwierdzających brak obciążenia jej hipoteką. Bank weźmie również pod uwagę twoją wiarygodność kredytową. Bacznie przeanalizuje dotychczasową spłatę kredytu, sprawdzi twoje opłaty stałe oraz dochody a także przyjrzy się zadłużeniu z tytułu zakupów ratalnych, kart kredytowych i innych kredytów.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość to bardzo rozsądne rozwiązanie. Trzeba pamiętać o kryteriach narzucanych przez bank. Procedura wcale nie musi być długa a po jej zakończeniu można cieszyć się nowym mieszkaniem.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka