wtorek, 2 listopada 2021 09:44

Kiedy należy zbadać poziom zanieczyszczenia gruntu?

Autor Artykuł sponsorowany
Kiedy należy zbadać poziom zanieczyszczenia gruntu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakich okolicznościach konieczne jest badanie gruntu. Dobrze byłoby je poznać, bo wówczas będziemy mogli określić, czy w przypadku naszego gruntu konieczne jest takie badanie. Co można dzięki niemu zyskać? Przede wszystkim dowiemy się, czy w gruncie znajdują się jakieś istotne zanieczyszczenia. Wiedza na ten temat jest istotna, bo zanieczyszczenia środowiska mogą wyjątkowo niekorzystnie wpływać na stan naszego zdrowia oraz samopoczucia.

Kto może nałożyć na nas obowiązek badania zanieczyszczeń gruntu?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w jakich okolicznościach jesteśmy zmuszeni do badania gruntu. Tak naprawdę jednak dobrze byłoby mieć też wiedzę dotyczącą tego, kto może na nas takowy obowiązek nałożyć. Warto nadmienić, że do zbadania poziomu zanieczyszczeń gruntu może zobligować nas regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że osoba zatrudniona na takim stanowisku może zobowiązać do badań gruntu jedynie przedsiębiorcę. Badania będą konieczne przede wszystkim wówczas, gdy występuje jakiegoś rodzaju niebezpieczeństwo dla naszego środowiska naturalnego. Powinno być to zagrożenie bezpośrednie. Jeśli doszło do szkody w środowisku naturalnym, także stanowi ona przesłankę do badań nad zanieczyszczeniami gruntu. Warto zdawać sobie z tego świadomość.

Na czym polega badanie gruntu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, na czym właściwie polega badanie zanieczyszczenia gruntu. Niektórym takie badanie gruntu kojarzy się przede wszystkim z pobieraniem różnego rodzaju próbek. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest jednak trochę inna. Na samym początku, osoba bądź osoby zobligowane do przeprowadzenia badania, muszą poznać historię konkretnego miejsca.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy na danym terenie były prowadzone jakiegoś rodzaju działania, które mogłyby odpowiadać za zanieczyszczenia. Pobieranie próbek następuje dopiero później. Konieczne staje się wykonanie odwiertów, a ich głębokość uzależniona jest od konkretnego przypadku. Niestety, należy liczyć się z tym, że wyniki nie będą dostępne od razu.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż koszty badania gruntu nie są tak wysokie, jak kara finansowa, z którą musimy się liczyć za zwlekanie z nimi. Ponadto, unikając badań zanieczyszczeń gruntowych, ryzykujemy bezpieczeństwem swoim oraz osób, które będą korzystać z danego gruntu. Badanie zanieczyszczeń gruntu może okazać się nieodzowne w wielu przypadkach. Powinny zainteresować się nim nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby prywatne. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy planujemy budowę domu.

Najlepiej rozważyć takie badania jeszcze przed zakupieniem konkretnej działki. Wskazana będzie więc rozmowa z jej właścicielem. Jeżeli nie będzie chciał poinformować nas o ich wynikach, bądź ewentualnym ryzyku zanieczyszczeń, powinno to wzbudzić naszą czujność. Koniecznie należy unikać budowania domu na działce, która jest silnie zanieczyszczona. W przeciwnym razie narażamy swoje własne bezpieczeństwo.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje