poniedziałek, 15 listopada 2021 12:25

Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Synoptycy zapowiadają

Autor Norbert Kwiatkowski
Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Synoptycy zapowiadają

Za oknem ponura aura, temperatury sprawiają, że jest na zimno... do kompletu tylko brakuje śniegu. Jak przewidują synoptycy - pierwszych opadów białego puchu możemy spodziewać nawet w przyszłym tygodniu.

Pierwsze powiewy zimy najpierw miały się pojawić pod koniec października, a później w połowie listopada. Z ostatnich oficjalnych prognoz wynika, że zima pojawi się w Polsce w ostatnim tygodniu listopada.

Wówczas śniegu powinni się spodziewać wszyscy, z wyjątkiem mieszkańców województw północnych. Pierwszy śnieg spadnie 24 listopada.

A jaka będzie zima w tym roku?

Synoptycy IMGW zaprezentowali eksperymentalną prognozę długoterminową na najbliższe miesiące. W grudniu oraz kolejnych miesiącach średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w okolicach temperatury równej 0 (zero) stopni Celsjusza.

"Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,6 st. C, a górna granica o 0,8 st. C" - czytamy w komunikacie instytutu pogodowego.

Małopolska - najnowsze informacje