wtorek, 18 października 2022 13:47

Kiedy warto zamontować ogrzewanie postojowe w aucie?

Autor Artykuł sponsorowany
Kiedy warto zamontować ogrzewanie postojowe w aucie?

Systemy ogrzewania postojowego nie są standardowo montowane w samochodach osobowych, ale można zdecydować się na zainstalowanie takiego systemu we własnym zakresie. Kiedy warto?

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe, nazywane również potocznie webasto, jest rodzajem systemu, który ma na celu ogrzewanie komory silnika oraz wnętrza pojazdu w trakcie chłodnych dni. Celem jest zarówno poprawa komfortu podróży, jak i łatwiejsze odpalenie silnika. Dodatkowo można wtedy oszczędzić czas na usuwaniu lodu i śniegu z pojazdu.

Systemy jak ogrzewania postojowe podzielić można na różne rodzaje pod kątem ich działania. Najczęściej wyróżnia się dwa typy, a dokładnie:

ogrzewanie postojowe wodne – wykorzystuje ono instalację z płynem chłodniczym w samochodzie i podgrzewa go do odpowiedniej temperatury

ogrzewanie postojowe powietrzne – jego zadaniem jest ogrzewanie pojazdu przez podgrzanie powietrza

W samochodach osobowych najczęściej stosowane są ogrzewania postojowe wodne, które działają również cicho i są bardziej ekonomiczne, ponieważ zużywają mniejszą ilość paliwa.

Warto też wskazać, że można spotkać się z ogrzewaniem postojowym elektrycznym, które przeznaczone jest do wpinania do gniazdka. Tego typu systemy działają podobnie jak ogrzewanie powietrzne.

Komu przyda się ogrzewanie postojowe?

System ogrzewania postojowego z pewnością będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, które zimą parkują swój samochód na zewnątrz. Wobec tego jest on w wyższym stopniu narażony na niskie temperatury. System umożliwia wtedy wcześniejsze ogrzanie pojazdu, aby był on przygotowany do jazdy.

Również system ogrzewania postojowego będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, które często podróżują zimą i parkują wtedy również w nieosłoniętym miejscu. Dotyczy to też osób często wyjeżdżających na zimowe wycieczki, na przykład na narty czy trekking. Wtedy po powrocie można od razu skorzystać z ciepłego auta.

Ponadto ogrzewania postojowe polecane są dla osób z małymi dziećmi, ponieważ zapewniają one wtedy odpowiedni komfort dla najmłodszych i zmniejszają ryzyko pojawienia się chorób.

Jak zamontować ogrzewanie samochodowe?

Najlepiej zdecydować się na usługi firm, które specjalizują się w montażu ogrzewania postojowego i mogą zaoferować swoim klientom pełną obsługę. Polega ona wówczas na dobraniu odpowiedniego typu systemu i na jego fachowym zainstalowaniu w pojeździe. Wybrane systemy można również zamontować we własnym zakresie.

Z dostępnymi wariantami systemów oraz warsztatami samochodowymi zajmującymi się ich montażem można zapoznać się w internecie.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka