czwartek, 29 lipca 2021 09:09

Kiepski finał "amerykańskiej miłości" 30-latka z Olkusza. Stracił prawie 100 tysięcy złotych...

Autor Norbert Kwiatkowski
Kiepski finał "amerykańskiej miłości" 30-latka z Olkusza. Stracił prawie 100 tysięcy złotych...

Miłość niejedno ma imię. Czasami jest prawdziwa, czasami może chodzić tylko o pieniądze. Przekonał się o tym 30-letni mieszkaniec Olkusza, który uwierzył, że koresponduje z żołnierką armii amerykańskiej. Ta poprosiła go o pożyczenie pieniędzy i... reszty może się każdy domyślić.

27 lipca br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przyjęli zawiadomienie o oszustwie, popełnionym na 30-letnim mieszkańcu tego powiatu.

Zaczęło się od poznania w jednym z serwisów społecznościowych. Oszustka pisała, że pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest żołnierzem amerykańskiej piechoty morskiej, która obecnie przebywa w Syrii. Internetowa znajomość  przebiegała bardzo dynamicznie.  Najpierw były wiadomości przesyłane na jednym z komunikatorów, a później odbywały się rozmowy przez kamerkę na wideo czacie.

To umocniło 30-latka w przekonaniu, że wszystkie opowiadane przez kobietę historie są prawdziwe. Po kilku miesiącach znajomości kobieta zaczęła mówić o przesyłce do Polski pieniędzy, jakie zarobiła podczas misji. Miało to  być  500 tys. dolarów. Pisała o problemach związanych z paczką i jej konfiskacie na granicy. Poprosiła o pomoc finansową, na co 30-latek się zgodził. Tym sposobem przelał po raz pierwszy gotówkę.

Po pewnym czasie, mężczyzna podał swój login i hasło do swojego internetowego konta, a oszustka już dokonywała przelewów na własną rękę. Kobieta obiecywała również, że przyjedzie do Polski na wakacje. Pisała, że zwróci wszystkie pieniądze, że teraz potrzebne są jej na bilet do Polski. Wysłała nawet zdjęcie biletu. Kiedy jednak nadszedł termin wylotu, na telefon mężczyzny przyszła wiadomość o jej wypadku.

Osoba, która podawała się za lekarza poinformowała, że to jedyny kontakt jaki został znaleziony na telefonie kobiety i że w czasie wypadku kobieta miała przy sobie bilet do Polski. Oszust poinformował o tym, że kobieta wymaga leczenia i potrzebna jest pomoc finansowa… 4,5 tys. dolarów.

30-latek dał się zmanipulować i nie wierzył, że może to być oszustwo. Nawet wtedy, gdy pracownik banku, w którym miał oszczędności zadzwonił do niego i poinformował, iż prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa, mężczyzna nie dał temu wiary. Miał nadzieję, że kobieta wróci do zdrowia i przyjedzie do Polski. Łącznie, 30-latek przelał blisko 85 tysięcy złotych.

Dopiero wtedy zorientował się, że to najprawdopodobniej oszustwo i powiadomił o tym Policję. Policjanci ustalają teraz szczegóły oszustwa. Gromadzą wszystkie możliwe informacje, które pozwolą trafić na ślad przestępcy.

Foto: zdjęcie poglądowe/KPP w Olkuszu

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje