Głos w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło w minioną sobotę (2 września) w godzinach porannych w miejscowości Barcice (powiat nowosądecki), postanowił zabrać Tomasz Koszkul, Sołtys Barcic. W wyniku zdarzenia zginęło dwóch z pięciu pasażerów pojazdu. – Czy można było uniknąć tych tragedii? Odpowiedzmy sobie sami… – czytamy na facebookowym profilu Sołectwa.
Przypomnijmy, do wypadku doszło po godzinie 05:00 w pobliżu drogi krajowej nr 87. – Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem marki Skoda na łuku drogi stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem, zjechał z jezdni, dachował i zatrzymał się na torach bezpośrednio przed jadącym pociągiem. Samochodem podróżowało 5 mężczyzn – informowała w sobotę małopolska policja. Jedna osoba, wypadając z pojazdu, zginęła na miejscu pod pociągiem. Cztery kolejne były zakleszczone w pojeździe. Strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych wyciągnęli je, a następnie przekazali pod opiekę ratowników medycznych. Do szpitala został przetransportowany kierowca oraz trzech pasażerów, niestety, jedna z tych osób zmarła w placówce.
Na miejscu przez kilka godzin pod nadzorem prokuratora pracowali policjanci i biegły sądowy z zakresu wypadków. – Wszystkie wykonane przez nich czynności, opinia biegłego oraz prowadzone w tej sprawie śledztwo, pozwolą dokładnie wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego tragicznego wypadku – informowała wówczas policja.
" Jestem wkur... na cały ten bazjel! "
W niedzielę (3 września) na facebookowym profilu "Sołectwa Barcice" pojawił się list otwarty, w którym to sołtys Barcic, nie kryjąc emocji, kieruje szereg pytań do Starosty Nowosądeckiego i Zarządu Dróg Powiatowych. Jak się okazało, nie był to pierwszy wypadek w tej lokalizacji. Poniżej prezentujemy jego oryginalną treść.
"Jestem wkur… na cały ten bajzel! Pytania do Starosty Nowosądeckiego!
Kolejne osoby giną na drogach, torach w Barcicach i co dalej?! Po wczorajszej tragedii na torach, gdzie wpadł samochód pod nadjeżdżający pociąg a w której śmierć poniosły dwie młode osoby, postanowiłem dodać parę faktów do tematu i bezpieczeństwie o którym często tu piszę czy mówię na sesjach w Gminie. Nie będę się odnosił do tego czy kierowca jechał za szybko czy był pod wpływem czy nie był… to zostawiam ekspertom i Policji! Większość mediów lokalnych a później cytujących po nich mediów ogólnopolskich puszczało narrację po wypowiedzi Barbary Szczerby z Komendy Wojewódzkiej Policji, że: „ Kierujący samochodem marki Skoda z nieustalonych na tę chwilę przyczyn, na łuku drogi krajowej 87 stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na tory wprost pod nadjeżdżający pociąg…”. TO NIE PRAWDA! Musiałby mieć skrzydła ten samochód aby się tam znaleźć! Faktem było tylko to, że DK87 była zablokowana ponieważ rogatki były opuszczone na przejeździe a pociąg blokował przejazd więc wozy bojowe straży pożarnych, karetki i policja blokowała drogę krajową! To był cały „udział” DK87 w tej sprawie! Do zdarzenia doszło tylko i wyłącznie na drodze POWIATOWEJ, która prowadzi z Barcic do Przysietnicy, i torach kolejowych obok tej drogi a to jest kluczowe w całej tej sprawie.
Pod artykułami w mediach w komentarzach zwrócili na nią mieszkańcy tamtych terenów, którzy znają tą drogę doskonale. A to bezpośrednio niestety nie wybrzmiało… Samochód jechał od strony Przysietnicy i na łuku, który ma prawie 90 stopni wypadł z drogi dachował i znalazł się na torach. Już wcześniej dochodziło tu do wypadków, niedawno-parę lat temu ktoś z Nowego Sącza pojechał prosto i wylądował na kapliczce przydrożnej też na tym łuku. Wyżej doszło do potrącenia człowieka ze skutkiem śmiertelnym… Odcinek jest bardzo niebezpieczny! Wypadnięcie z drogi może się przytrafić każdemu kierowcy np. po wystrzeleniu opony czy poślizgu… Nie trzeba od razu „przycinać” 100 km na godzinę!
Pytanie do Zarządu Dróg Powiatowych i Starosty Nowosądeckiego:
1. Czy łuk bliski 90 stopni nie powinien być oznaczony przynajmniej jednym znakiem drogowym? „ostry łuk”
2. Czy na ostrym łuku jadąc od Przysietnicy nie powinny być strzałki (widoczne w nocy) pokazujące ten ostry zakręt?
3. Czy Starostwo powiatowe nie powinno zadbać o bariery energochłonne na tym łuku? Gdzie bliskość od jezdni do torów to jakieś 5-7 m? (w sołectwie czy gminie wstawiamy przy mniej niebezpiecznych łukach). Droga powiatowa jest lekko ponad torami, znalezienie się w fosie może powodować uderzenie przez pociąg.
4. Czy Starostwo Powiatowe nie powinno wstawić przynajmniej jednego znaku drogowego mówiącego o dozwolonej prędkości? (na odcinku od szkoły w Przysietnicy do przejazdu nie ma żadnego znaku - jest tylko na granicy „teren zabudowany” a przed łukiem niewidoczny za krzakami znak mówiący o rogatkach).
5. Czy Starostwo Powiatowe Zadba o widoczność istniejących znaków, które są za krzakami?
6. Czy Starostwo Powiatowe nie powinno już dawno zadbać o próg zwalniający na tej prostej przed zakrętem?
7. I wreszcie czy Starosta zechce się w końcu spotkać z przedstawicielem lokalnej społeczności - Sołtysem, który chce poruszać sprawy chodników przy drogach powiatowych i bezpieczeństwie a nie daje do zrozumienia jak to miało miejsce przez sekretarkę, że to nie ta ranga dla Starosty i do spotkania nie doszło!? (nadmienię tylko, że nie mam problemu w kontaktach z Posłami, Senatorami, wiceministrami czy Wojewodą – gdzie zawsze można się umówić na rozmowę!
Nasuwa się taka refleksja: podobno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pod pretekstem niebezpieczeństwa zakrętów barcickich chce zrobić ich obejście likwidując je a tu nie ma mądrego żeby wstawić jeden znak drogowy „ostry łuk” czy zamontować barierę ochronną! Czy mogliśmy uniknąć tragedii koło mostu w Barcicach gdzie zginął rowerzysta przy drodze powiatowej? Gdzie lustro zostało rozbite przez jakiegoś idiotę przez co nie było praktycznie widoczności! A na jego wymianę czekaliśmy 2 miesiące? Czy można było uniknąć tych tragedii? Odpowiedzmy sobie sami…
[*] [*]
Sołtys Barcic Tomasz Koszkul"
Fot: PSP Nowy Sącz/st.ogn. Przemysław Kaczor