poniedziałek, 19 czerwca 2023 04:54

Koncerty, plecenie wianków i inne. Już w ten weekend Kraków będzie świętować nadejście lata

Autor Mirosław Haładyj
Koncerty, plecenie wianków i inne. Już w ten weekend Kraków będzie świętować nadejście lata

Gdy krakowskie ulice zaczynają rozbrzmiewać dźwiękami muzyki, tętnić gwarem przechodniów i wypełniają się kwiatami, to znak, że nadeszły najdłuższe dni roku! Koncerty pod gołym niebem, uliczne granie, konkurs na najpiękniejszy wianek, piknik dla rodzin… Tak od lat Kraków wita nadejście lata.

Festiwal Wianki w Krakowie już 24 czerwca. Jak co roku, na uczestników czekają atrakcje muzyczne. W tym roku na głównej scenie na Powiślu zagrają:

  • Dina Jashari z zespołem Drugari – artystka z Macedonii Północnej, wokalistka i autorka piosenek. Emocjonalne teksty, nowoczesne i świeże bity, a zarazem subtelne melodie to elementy, które wyróżniają jej muzykę. Należy do grona dziewięciu artystów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu HEMI Music Awards 2023.
  • Kasia Lins – wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej muzykę, koncerty oraz klipy charakteryzują duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój. W 2020 roku wydała bardzo dobrze przyjęty album Moja wina. W ramach festiwalu Wianki w Krakowie oprócz dotychczasowego materiału zaprezentuje single z nadchodzącego trzeciego albumu, którego premiera przewidziana jest na jesień tego roku.
  • Piotr Zioła – artysta, który po udanym debiucie w 2016 roku niespodziewanie zniknął ze sceny. Jego najnowsza płyta Wariat zabiera nas w podróż, dzięki której odkrywamy, co się działo u niego przez ostatnich kilka lat. Każdy z utworów w subtelny sposób opisuje doświadczenia z tego okresu.
  • Miuosh – właściwie Miłosz Borycki, raper, który od kilkunastu lat przełamuje schematy myślenia o muzyce hip-hopowej, gromadząc wiernych fanów nie tylko wśród miłośników gatunku. 24 czerwca wystąpi akustycznie na Powiślu z gościnnym udziałem Piotra Zioły i Julii Pietruchy.

Z okazji obchodów Roku Szymborskiej podczas koncertu Miuosha uczestników czeka wyjątkowa premiera! Pierwszy raz usłyszą na żywo przygotowane przez rapera utwory z tekstami wierszy noblistki.

Podczas Ulicznego Grania będzie można usłyszeć natomiast sześć zespołów wyłonionych w konkursie „Partnerstwo dla Muzyki: Wianki w Krakowie – Uliczne Granie”. Zwycięzców i zwyciężczynie poznano 6 czerwca, a ich koncerty odbędą się w czterech lokalizacjach na Plantach 24 czerwca po południu.

Od ubiegłego roku Wiankom towarzyszy Koncert o świcie. W tym roku będziemy kontynuować tę nową tradycję. Wschód słońca 25 czerwca o 4 rano zgromadzeni spędzą razem z festiwalem EtnoKraków/Rozstaje, dzięki któremu usłyszą Pieśni czterech stron świata, czyli prolog jego jubileuszowej XXV edycji. Koncert pieśni litewskich, ukraińskich oraz polskich (z Puszczy Zielonej i Wielkopolski) nawiązuje do symboliki ognia, wody, tradycji kupalnych i świętojańskich. Będzie to niezwykłe wokalne, akustyczne wydarzenie – bez kabli, prądu i głośników.

Znana z formacji Babadag, zafascynowana tradycją litewskich pieśni tradycyjnych Ola Bilińska zaśpiewa z siostrami Kriščiūnaitė (Polska/Litwa), charyzmatyczna Joanna Słowińska, szukająca inspiracji w archaicznych polskich i słowiańskich pieśniach obrzędowych, wystąpi z grupą śpiewaczą Dola, zaś żeński zespół tradycyjnych pieśni kurpiowskich Śpiewu Przyczyna oraz siostry Klymenko i Gonczarenko z formacją Babsky Kozachok (Ukraina) wyśpiewają starodawne pieśni o kobiecym losie.

-Nie można świętować nadejścia lata bez kwiatów! A gdzie jest piękniej o tej porze roku niż na Plantach – największym krakowskim „wianku”, oplatającym Stare Miasto? W ich zachodniej części, czyli od strony ulic Podwale i Dunajewskiego, ustawione zostaną trzy stacje, w których będzie można własnoręcznie upleść wianek. Na chętnych czekać będą zielone rośliny, kwiaty, gałązki, materiały florystyczne, a także takie dodatki, jak bibuła, włóczka, tasiemki, wstążki, kokardki czy sznureczki. Wianki będzie można pleść od godziny 14.00 do 16.00. Na Powiślu w strefie Factory o godzinie 11.00 i 12.30 odbędą się również warsztaty z plecenia wianków. Darmowe wejściówki będzie można pobierać od 19 czerwca na stronie KBF: Bilety

-piszą organizatorzy.

Na Powiślu nie zabraknie też konkursu na najpiękniejszy Wianek ze wspaniałymi nagrodami od sponsorów! Konkursowy wianek będzie można upleść na bulwarze Czerwieńskim w godzinach 14.00–16.00. Ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród odbędzie się na scenie głównej na Powiślu o godz. 17.40.

Wianki to także moc atrakcji dla rodzin. W godzinach 11.00–16.00 polanka na Wesołej przy ul. Śniadeckich zamieni się w przestrzeń dla małych odkrywców i odkrywczyń, a wszystko za sprawą pikniku naukowo-przyrodniczego.

-Więcej informacji wkrótce, ale już teraz możemy zdradzić, że spotkamy tam prawdziwych naukowców oraz naukowczynie i poznamy najciekawsze tajemnice nauki! Nie zabraknie też aktywności przyrodniczych i nawiązań do tradycji świętojańskich

-informują organizatorzy i dodają:

-Zależy nam, by Wianki były festiwalem dostępnym dla wszystkich. Wraz z Fundacją Kultury bez Barier zostaną przygotowane teksty ETR, czyli informacja o festiwalu w języku prostym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Planujemy wiele wydarzeń z tłumaczeniem migowym dla osób głuchych, a we wszystkich lokalizacjach przygotujemy audiodeskrypcję terenu oraz ścieżki dojścia z przystanków komunikacji miejskiej, aby ułatwić dotarcie na miejsce oraz poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku.

Inf.: UMK
Foto: Autorstwa Piotr Drabik from Poland - Wybory najpiękniejszego wiankaUploaded by Dudek1337, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27121069

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka