Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy w Zawoi zaprasza do udziału w I Biennale im. Antoniego Mazura powiązanym z konkursem rzeźby babiogórskiej.
Celem konkursu jest m.in: zaktywizowanie rzeźbiarzy ludowych i twórców amatorów do dalszej działalności artystycznej, prezentacja dorobku amatorskiej twórczości rzeźbiarskiej regionu babiogórskiego, umożliwienie twórcom konfrontacji własnych dokonań i poszukiwań artystycznych, poszukiwanie młodych twórców i zachęcenie ich do kontynuowania tradycji ludowych oraz otoczenie ich opieką, pozyskanie do celów muzealnych rzeźby ludowej o znacznych walorach artystycznych oraz przybliżenie postaci wybitnego rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Zawoi - Antoniego Mazura.
Antoni Mazur był utalentowanym rzeźbiarzem prymitywistą, twórcą ludowym tej miary co słynny Jędrzej Wawro z Gorzenia, Heródek (Karol Wójciak z Lipnicy Wielkiej na Orawie), Krynicki Nikifor. Jego rzeźby zachowały „czystą formę” dawnej ludowej sztuki, są naturalne, pełne treści, żywe. Przedstawiają Chrystusa, Matkę Bożą, postacie świętych, niektóre z nich tworzą ciekawe kompozycje ozdobione kwiatami, ptaszkami itp. W domu artysty pozostało bardzo niewiele jego prac. Część sprzedał, część rozdał, kilka figur stoi w ogrodzie koło domu, sporo było w kapliczkach przydrożnych w okolicy. Nieopodal domu, przy polnej drodze, można podziwiać piękną figurę Ukrzyżowanego zawieszoną na pniu drzewa. Rzeźbiarz wykonał ją na życzenie zmarłego ojca. Jest to chyba jedna z najpiękniejszych prac Antoniego Mazura.
W konkursie mogą wziąć prace w dwóch kategoriach: rzeźba pełna, płaskorzeźba. Prace rzeźbiarskie powinny nawiązywać do regionu babiogórskiego. Konkurs ma charakter otwarty – mogą w nim wziąć udział dorośli twórcy nieprofesjonalni, ludowi, amatorzy. Nie mogą w nim uczestniczyć osoby posiadające wyższe wykształcenie plastyczne. 2. Udział w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny. Prace nawiązujące tematycznie do sztuki ludowej muszą być wykonane w drewnie. Mogą mieć charakter użytkowy lub dekoracyjny, ale powinny odpowiadać tradycyjnym wzorom charakterystycznym dla ziemi babiogórskiej. Rzeźby powinny być wykonane specjalnie na konkurs i nigdzie dotychczas nie wystawiane, wykonane w latach 2016-2018. Każdy uczestnik może przygotować po dwie prace w każdej kategorii należy dostarczyć na adres Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, Zawoja Centrum w terminie do 31 sierpnia 2018 r.
Konkurs współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Kultura ludowa i tradycyjna, będzie odbywał się co dwa lata.
Regulamin i głoszenia dostępne są na www.zawoja.pl
Inf. UG Zawoja
