czwartek, 23 marca 2023 13:50

Konto firmowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze konta

Autor Artykuł sponsorowany
Konto firmowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze konta

Konto firmowe w wielu sytuacjach okazuje się niezbędne. Chociaż przedsiębiorcy, który prowadzają jednoosobową działalność gospodarczą nie są bezpośrednio zobligowani do tego, by w dokumentach wskazać inny rachunek, niż prywatny, jest on praktycznie  niezbędny. Jeśli firma dokonuje zakupu jakiegoś towaru/produktu czy środka transportu, którego wartość przekracza 8000 zł wówczas jest zobowiązana do dokonania płatności przelewem – a do tego niezbędne jest konto bankowe.

Wszelkie transakcje, które dokonuje się z prywatnego konta w przypadku, gdy przedsiębiorca wskazał ten numer także jako przeznaczony do rozliczenia firmy z urzędami, może podlegać kontroli fiskusa. Jeśli na koncie miały miejsce jakieś wpływy, chociażby z tytułu sprzedaży prywatnego mienia, nawet w postaci drobnego mienia, urząd skarbowy takich przychód może traktować jako firmowy. A to oznacza, że przedsiębiorca jest zobligowany do tego, by rozliczyć się z wpływów tego rodzaju.

Ponadto oddzielny rachunek, który pełni funkcję prywatnego konta oraz drugi – firmowy, to bardzo wygodne rozgraniczenie pomiędzy firmowymi wpływami brutto, a pieniędzmi, którymi przedsiębiorca faktycznie dysponuje na użytek własny.

Typ transakcji, który przedsiębiorca najczęściej wykonuje

W zależności od charakteru firmy, możliwe jest dokonywanie zakupów niezbędnych materiałów przez Internet. Oznacza to, że najczęściej niezbędny jest dostęp do konta bankowego z poziomu strony internetowej danej instytucji. Warto także zwrócić, czy bank nalicza jakieś opłaty, jeśli chodzi o przelewy internetowe oraz ewentualne przelewy natychmiastowe.

Przedsiębiorcy, którzy dokonują międzynarodowych transakcji powinni także mieć na uwadze ewentualne opłaty, które dotyczą właśnie przelewów natychmiastowych. Powinni zwrócić uwagę na to, jaki jest przewidywany czas księgowania pieniędzy na koncie oraz czas wykonywania tego rodzaju przelewów. Może to znacząco ułatwić współpracę z firmami z zagranicy.

W przypadku firm, które są pewne, iż mają w prowadzenie transakcji z firmami z zagranicy, opcją, która może ich zainteresować, są kantory walutowe. Z poziomu konta firmowego mogą skorzystać z bardzo szybkiego przewalutowania pieniędzy.

W takie sytuacji bardzo istotne są także różnice pomiędzy kursami w danych bankach. Warto prześledzić je na przestrzeni przynajmniej kilku miesięcy, by mieć obiektywne porównanie, a także sprawdzić, czy sam proces przewalutowania wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Opłaty i prowicje

Transakcje kartami płatniczymi są obecnie standardem. Korzystają z nich zarówno przedsiębiorcy, jak również klienci indywidualni. Tym bardziej, iż praktycznie każda placówka handlowo-usługowa posiada teraz terminal płatniczy.

Dlatego kolejną kwestią są koszty, które dotyczą samego wyrobienia karty debetowej, jak również ewentualnych kosztów, które dotyczą przedłużenia ważności karty, jak też prowizji od poszczególnych transakcji.

Jak wiadomo, pracownicy banków posługują się językiem korzyści. Oznacza to, że każde konto bankowe dla firmy przedstawiają w superlatywach. Oczywiście zobligowani są do tego, aby udzielać informacji zgodnych z prawdą, jednak odpowiedni dobór słownictwa ułatwia im stworzenie wizji konta, które jest bardzo opłacalne dla przedsiębiorcy.

Warto dlatego samodzielnie zapoznać się z warunkami ogólnymi dla danego rachunku. W szczególności z tabelą opłat i prowizji, w której wymienione są wszelkie koszty związane z prowadzeniem konta, jak również ich wysokość.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka