poniedziałek, 7 listopada 2022 11:40

Korepetycje z angielskiego - indywidualne czy grupowe?

Autor Artykuł sponsorowany
Korepetycje z angielskiego - indywidualne czy grupowe?

Nauka angielskiego oraz innych języków obcych nigdy nie była tak prosta! Edukacja przez internet rozwija się niezwykle dynamicznie i zyskuje zaufanie coraz większej liczbie kursantów. Jaki rodzaj zajęć wybrać? Indywidualne czy w grupie? Sprawdź zalety i wady każdego rozwiązania!

Korepetycje indywidualne

Zajęcia prywatne przez lata cieszyły się największym uznaniem wśród zajęć stacjonarnych, organizowanych początkowo przez szkolnych nauczycieli jako dodatkowe zajęcie, a z czasem przez powstające instytuty językowe. Jakie zalety mają indywidualne korepetycje z angielskiego prowadzone przez internet?

  • Czas zajęć. Zajęcia prywatne zdecydowanie łatwiej dostosować do naszych preferencji czasowych, ponieważ musimy dogadać się wyłącznie z prowadzącym, a nie dostosować do szerszej grupy osób uczestników.
  • Tryb zajęć. Sesja lekcyjna 1 na 1 oznacza, że to my i nasze potrzeby są w centrum uwagi. Większa ilość osób determinuje konieczność trzymania się określonego planu oraz interesów grupy jako całości w przeciwieństwie do indywidualnych zajęć, które dają więcej swobody.
  • Szybsze postępy. Koncentracja na jednym kursancie pozwala na bieżącą korektę obszarów poprawy oraz intensyfikuje zajęcia co niewątpliwie przekłada się na rezultaty.

Każdy medal ma dwie strony i podobnie jest z nauką. O czym warto pamiętać?

  • Większe koszty. Punkt kontrowersyjny z paru powodów. Z jednej strony koszt netto na godzinę zajęć będzie zdecydowanie wyższy. Z drugiej strony, lekcje indywidualne pozwalają na szybsze postępy, więc w dalszym rozrachunku może się okazać, że inwestycja zwróci się w krótszym terminie.
  • Brak alternatywnych rozmówców. Im więcej osób do rozmowy, tym łatwiejsza jest nasza adaptacja w komunikacji po angielsku. Do jednego lektora łatwiej się przyzwyczaić co może spowalniać postęp.

Korepetycje grupowe

Zalety zajęć grupowych można znaleźć bezpośrednio w wadach lekcji prywatnych, dlatego koszt netto na godzinę zajęć oraz możliwość rozmowy z większą grupą odłożymy chwilowo na bok. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Budowanie pewności. Część osób, szczególnie o towarzyskim charakterze lub po prostu nieśmiałych dużo łatwiej odnajdzie w się otoczeniu grupy z którą poczują się swobodnie i pewnie.
  • Socjalizacja. Praca w grupie to zawsze okazja do poznania nowych ludzi i budowania ciekawych relacji nie tylko towarzyskich, ale również biznesowych.

Co z wadami? Automatycznie należy zwrócić uwagę na organizację zajęć. Planując czas i formę trzeba liczyć się z całą grupą. Również uwaga prowadzącego jest podzielona, dlatego potrzeba więcej wewnętrznej motywacji, żeby pracować we własnym zakresie.

Rynek edukacji online

Szacunkowo przyjmuje się, że wartość rynku e-learningowego w 2022 roku wyniesie ok. 240 mld dolarów w skali świata. Dla porównania osiem lat wcześniej  w 2014, rezultat wynosił 168 mld dolarów! Trendy wzrostowe można zaobserwować również w Polsce, gdzie coraz częściej sięgamy po korepetycje z angielskiego oraz innych treści przez internet. Nie bez znaczenia jest postępująca zmiana pokoleniowa. W ciągu najbliższych 10 lat millenialsi oraz kolejne pokolenie (Z) będą stanowić 75% pracujących.

Jakie są rezultaty korepetycji z angielskiego?

Większość osób korzystających z dodatkowych zajęć to nadal maturzyści. W odróżnieniu od pozostałych grup, które kształcą się we własnym zakresie, tutaj łatwo o twarde dane w postaci wyników matury. Zdawalność języka angielskiego w 2022 roku wyniosła 96%. Średnie wyniki na poziomie podstawowym to 76% punktów, a zdawało ponad 250 tysięcy uczniów.

Wnioski

Ostatecznie to jaka forma korepetycji z angielskiego będzie najlepsza, zależy od indywidualnych preferencji. Osoby z napiętym grafikiem, którym zależy na maksymalnej efektywności, prawdopodobnie powinny się zdecydować na zajęcia prywatne. Jest tam więcej elastyczności organizacyjnej, a cała uwaga skupiona jest na nas.

Osoby zorientowane na współpracę, poczują się lepiej w grupie. Trzeba się dostosować do potrzeb pozostałych uczestników, ale można korzystać z nowych doświadczeń i uczyć się od innych.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka