wtorek, 15 października 2019 13:55

Kraków. „Olimpijska 5-tka” i 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski

Autor Marzena Gitler

Adam Czerwiński zajął pierwsze miejsce w biegu „Olimpijska 5-tka” w Krakowie. Bieg, który poprzedzał 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski, odbył się w niedzielę w ramach obchodów setnej rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dystans maratonu najszybciej pokonał Etiopczyk Mekonnen Enyew.

Adam Czerwiński, małopolski lekkoatleta, wielokrotny mistrz Polski, który na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce trenuje amatorską drużynę biegaczy Adam Czerwiński Team, 5 kilometrów pokonał w czasie 00:15:29.

Doskonale znany miejscowym kibicom Adam Czerwiński wyprzedził po pasjonującym finiszu brązowego medalistę tegorocznych mistrzostw świata na dystansie 1500 m Marcina Lewandowskiego.

- To zawodnik o kilka półek wyżej ode mnie – mówił o Marcinie Lewandowskim Adam Czerwiński. - Nie mam się co z nim porównywać. Zważywszy na liczne obowiązki Marcina po powrocie z Dohy, ze spokojem przyjmuję dzisiejsze zwycięstwo. Pościgaliśmy się na końcówce i byłem szybszy.

Przed startem Adam i Marcin przybili „piątkę” z czterokrotnym mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym Robertem Korzeniowskim, który również wziął udział w biegu.

Trzecie miejsce zdobył Patryk Pawłowski, a najlepsza z kobiet - Katarzyna Broniatowska - pojawiła się na mecie z siódmym czasem.

13 października uczestnicy „Olimpijskiej 5-tki” wystartowali tuż przed półmaratończkami. Finisz obu biegów odbył się na płycie głównej Tauron Areny.

– To świetna inicjatywa, że przy okazji półmaratonu zorganizowano jeszcze dystans 5 km. Każdy może przebiec ten dystans, przecież ja również na co dzień biegam krótsze – podkreśla Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata.

„Olimpijska 5-tka” została zorganizowana – wspólnie z 6. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim – w ramach obchodów setnej rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zwycięzcą szóstej edycji PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego był Etiopczyk Mekonnen Enyew z czasem 1:01:34. Drugi na mecie był Kenijczyk Eric Leon Ndiema (czas 1:02:15), a trzeci - jego rodak Kiprono Kipkemoi (czas 1.02.18). Najlepszy wśród Polaków był Henryk Szost, który zameldował się na mecie jako siódmy (1:05:20).

Wśród kobiet triumfowała Kenijka Bety Lembus, która na przebiegnięcie dystansu 21,0975 km potrzebowała 1:10.48 (14. miejsce w kategorii „open”). 50 sekund później na mecie zameldowała się Etopka Asifa Kasegen, a tuż za nią jej rodaczka Gebre Dekebo Meseret. Najlepsza wśród Polek była Renata Pliś, która zajęła w klasyfikacji ogólnej 38. miejsce.

inf. i foto: UM w Krakowie