wtorek, 4 sierpnia 2020 10:29

Koronawirus w Krakowie. 3 ogniska i 250 aktywnie zakażonych. Wyjaśniamy, co się dzieje

Autor Marzena Gitler
Koronawirus w Krakowie. 3 ogniska i 250 aktywnie zakażonych. Wyjaśniamy, co się dzieje

Kraków w ostatnich dniach jest w czołówce nowych przypadków zakażenia Koronawirusem w Małopolsce. Są tam trzy nowe ogniska zakażenia, ale większość nowych zakażeń to rozproszone przypadki. Co to oznacza?

Do 17 lipca liczba aktywnie chorych w Krakowie sukcesywnie malała. Potem pojawiła się tendencja wzrostowa. Największe liczby nowych zakażeń w Krakowie odnotowano:

  • 2 sierpnia – 27 osób,
  • 1 sierpnia – 24 osoby,
  • 31 lipca – 20 osób,
  • 4 sierpnia – 20 osób,
  • 25 lipca – 18 osób,
  • 3 sierpnia – 18 osób,
  • 29 lipca  – 14 osób.

Niepokojący jest zwłaszcza wzrost w ciągu ostatnich kilku dni. Zauważają to nasi czytelnicy, którzy domagają się szczegółowych informacji o tym, co dzieje się w stolicy Małopolski i jak dochodzi do nowych zakażeń, bo w ciągu praktycznie 2 tygodni ilość chorujących się potroiła.

Dlaczego tak dużo nowych zakażeń koronawirusem w Krakowie?

Zdaniem WSSE w Krakowie na pogorszenie sytuacji w stolicy wpływa pogorszenie sytuacji w całym województwie.

– Licząc od czwartku 30 lipca zdecydowana większość przypadków potwierdzonych SARS-CoV-2 na terenie miasta Krakowa i powiatu krakowskiego to tzw. przypadki rozproszone, w związku z którymi prowadzone są dochodzenia epidemiologiczne – informuje Daniel Cyz Kierownik Działu Nadzoru WSSE w Krakowie. –  Z ogniskami już funkcjonującymi związane są pojedyncze osoby. Przykładowo dzisiaj zgłoszona 20 nowych przypadków, z czego jedna osoba związana była z już zarejestrowanym ogniskiem.

Jeżeli chodzi o nowe ogniska to również od czwartku zarejestrowano 3 nowe ogniska, w tym: jeden zakład pracy, w którym stwierdzono 5 przypadków potwierdzonych, w związku z którymi 43 osoby skierowano do kwarantanny oraz dwie inne jednostki (kultury i administracji). W jednym z nich jest 7 przypadków potwierdzonych i 9 osób w kwarantannie, w drugim natomiast 5 przypadków potwierdzonych i 9 osób w kwarantannie. – Z ognisk tych żadna osoba nie jest hospitalizowana – informuje Cyz.

Przypominamy, że wczoraj informowaliśmy o o wykryciu zakażenia w krakowskiej Biedronce.

Kraków: Koronawirus w Biedronce. Sklep poddany dezynfekcji, pracownicy odsunięci
Pracownik Biedronki na krakowskim Salwatorze zakażony koronawirusem. 14 pracowników, którzy mieli z nim styczność odsunięto od pracy. – Ze względu na pozytywny wynik testu u pracownika naszego sklepu przy ul. Kościuszki w Krakowie profilaktycznie odsunęliśmy od pracy 14 pracowników, którzy mieli z …

Do zakażenia koronawirusem doszło też w Małopolskiej Policji i w krakowskim Sanepidzie. Pisaliśmy o tym tu:

Koronawirus w małopolskiej Policji. Coraz więcej zakażeń
87 pracowników Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przebywa na kwarantannie. 3 funkcjonariuszy z wydziału sztabowego i jeden pracownik komisariatu jest zakażonych koronawirusem. To jednak nie koniec zakażeń w małopolskiej Policji.

i tu:

Koronawirus w krakowskim Sanepidzie! Zakażeni pracownicy
– U sześciu pracowników Powiatowej Stacji Sanitarnow Epidemiologicznej w Krakowie potwierdzono zakażenie koronawirusem – potwierdziła Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka prasowa małopolskiego sanepidu. Pierwsze informacje o funkcjonowaniu placówki, które przekazano mediom mówiły, że krakowski oddzia…

– Jeżeli o sytuację w PSSE w Krakowie to przedstawia się następująco: liczba osób zakażonych – 8 i nikt nie jest hospitalizowany – informuje Daniel Cyz. – W kwarantannie pozostaje jeszcze 14 osób. Liczba osób przebadanych 119 tj. wszyscy, którzy w toku dochodzenia epidemiologicznego zostali zakwalifikowani do badań. Z kolei sytuacja w Komendzie Wojewódzkiej w Krakowie to: liczba osób zakażonych – 2 i nikt nie jest hospitalizowany. Na dzień dzisiejszy brak jest osób w kwarantannie. Przebadano w tym ognisku 55 osób.

Najnowszą informacją jest zakażenie pracownika DPS na krakowskim Kazimierzu, w którym przebywa 260 mieszkańców.

piszemy o tym tu:

Kraków. Koronawirus w DPS na Kazimierzu. Zakażony jeden z pracowników
W Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Krakowskiej 55 w związku z pozytywnym wynikiem na obecność COVID-19 u jednego z pracowników wprowadzono w uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym pełny reżim sanitarny. W placówce przebywa 260 podopiecznych.

Warto dodać, że rozproszone przypadki to mogą być zakażenia przywleczone z innych powiatów z Małopolski, ale bez ustalenia gdzie i kiedy dokładnie do nich doszło. Nie wykluczona jest też transmisja pozioma, w komunikacji miejskiej, sklepach czy na imprezach w klubach.

zobacz też:

Zakażony pracownik Kolei Małopolskich sprzedawał bilety w autobusach. Na jakich trasach?
Koleje Małopolskie informują o przypadku koronawirusa u pracownika, który sprzedawał bilety Autobusowych Liniach Dowozowych w Wieliczce. Pasażerowie mogli spotkać go na kilku trasach. O sytuacji został poinformowany sanepid.
Kraków. Pilne. Koronawirus w autobusach! Jechałeś nimi?
Autobusami jechała osoba zakażona koronawirusem. Sanepid szuka pasażerów. Mogli się zarazić
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje