piątek, 8 października 2021 09:33

Kraków. 30 lat temu zagrał tam ostatni spektakl. W niedzielę zabrzmią tam jego piosenki

Autor Marzena Gitler
Kraków. 30 lat temu zagrał tam ostatni spektakl. W niedzielę zabrzmią tam jego piosenki

Ewa Bem, Kayah, Kuba Badach, Marek Piekarczyk, Renata Przemyk, Andrzej Sikorowski i Kasia Moś w Centrum Kongresowym ICE przypomną utwory Andrzeja Zauchy. Wspomnieniowy koncert odbędzie się też w krakowskim Teatrze STU, gdzie wystąpił po raz ostatni. Piosenkarz zginął 30 lat temu z rąk zazdrosnego męża, który podejrzewał go o romans ze swoją żoną.

10 października mija 30 lat od tragicznej śmierci Andrzeja Zauchy – jednego z najpopularniejszych artystów polskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. XX wieku. Dramat rozegrał się na parkingu, kilkaset metrów od krakowskiego Teatru Stu, przy ul. Włóczków. Zabójcą popularnego piosenkarza był Yves Goulais, który podejrzewał go o romans z krakowską aktorką, Zuzannę Leśniak. Zazdrosny mąż zabił nie tylko 42-letniego Zauchę. Przypadkową ofiarą została też 26-letnia Leśniak. O okoliczności zbrodni piszemy tu:

Zginął tragicznie w Krakowie. Zaśpiewają dla niego gwiazdy
Wiadomości Kraków. Jutro u stóp Wawelu zabrzmią piosenki Andrzeja Zauchy. Popularny piosenkarz zginął tragicznie 30 lat temu z rąk zazdrosnego męża krakowskiej aktorki.

Miejsce zbrodni przypomniał na Twitterze rok temu prokurator Piotr Kosmaty.

Śmierć Zauchy wstrząsnęła całą Polską. Artysta był wtedy bardzo popularny. Występował m.in. z zespołem Anawa, Haliną Frąckowiak, Alicją Majewską, Andrzejem Sikorowski, Krzysztofem Piaseckim, Ryszardem Rynkowskim, Ewą Bem, Beatą Kozidrak, Marylą Rodowicz, Danutą Rinn, Hanną Banaszak. Przyjaźnił się ze Zbigniewem Wodeckim. Występował w Opolu, Jego największe przeboje wszyscy znali na pamięć. Utwory „Bądź moim natchnieniem” czy „Byłaś serca biciem” do dziś cieszą się popularnością, a po śmierci artysty wydano jeszcze cztery pływy z jego piosenkami.

Twórczość Zauchy upamiętnia bydgoska Fundacja "Bicie Serca", która od lat organizuje poświęcony artyście festiwal w Bydgoszczy. Organizuje Konkurs wokalny Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” a nawet konkurs na jego sobowtóra. Obchody 30 rocznicy śmierci Zauchy zaplanowano jednak w Krakowie. W niedzielę, 10 października, o godz. 18.00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się „Gala jubileuszowa z okazji 30. rocznicy śmierci Andrzeja Zauchy”, a której jego przeboje przypomną m.in. Ewa Bem, Kayah, Kuba Badach, Marek Piekarczyk, Renata Przemyk, Andrzej Sikorowski i Kasia Moś. Część artystów, którzy zaśpiewają w ICE można było już usłyszeć w utworach Zauchy podczas plenerowego koncertu pod Wawelem - „Bądź moim natchnieniem – A tribute to Zaucha” , który odbył się 29 sierpnia. Przyszły na niego prawdziwe tłumy.  

Andrzej Zaucha Kraków koncert
Kraków. Koncert „Bądź moim natchnieniem – A tribute to Zaucha” , który odbył się 29 sierpnia - fot. Bogusław Świerzawski / krakow.pl 

Również w niedzielę, o godz. 18.00, w Krakowskim Teatrze Scena STU odbędzie się koncert dla Andrzeja Zauchy. "Artystę wspomnimy pełnym wzruszeń koncertem, w którym finaliści konkursu na piosenkę o Krakowie: Maria Wasak, Ada Nasiadka i Grzegorz Sieradzki, Wiktoria Zwolińska oraz gwiazda wieczoru zespół Clock Machine z Igorem Walaszkiem zaprezentują swoje aranżacje zarówno największych przebojów Andrzeja Zauchy, jak i własne kompozycje" – zapowiada Teatr STU.

Andrzej Zaucha był związany był z Krakowem: tu się urodził i tworzył, należał do krakowskiego środowiska artystycznego, w którym miał grono przyjaciół. Poświęcone jego pamięci wydarzenia odbywają się tu co roku. Wraz z żoną, która zmarła kilka lat wcześniej, jest pochowany na cmentarzu Batowickim. Na grobie zapłonął już znicz od władz miasta Krakowa.

fot. Fb. Andrzej Zaucha z arch. Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu

Kraków. 10 października 1991 Andrzej Zaucha w Teatrze STU wystąpił po raz ostatni - fot. TT. Piotr Kosmaty
Kraków. Parking przy ul. Włóczków, gdzie zginął Andrzej Zaucha - fot. TT. Piotr Kosmaty
Kraków. Parking przy ul. Włóczków, gdzie zginął Andrzej Zaucha - fot. TT. Piotr Kosmaty
Kraków. Grób Elżbiety i Andrzeja Zauchów na cmentarzu Batowickim - fot. Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka