piątek, 7 października 2022 14:23

Kraków. Balansowały na Kładce Bernatka. Teraz trafiły w nowe miejsce

Autor Marzena Gitler
Kraków. Balansowały na Kładce Bernatka. Teraz trafiły w nowe miejsce

Rzeźby podziwiane przez kilka lat na Kładce Ojca Barnatka, łączącej Kazimierz z Podgórzem znalazły nowe miejsce ekspozycji. Wystawa oryginalnych rzeźby autorstwa Jerzego Kędziory została otwarta w parku Szpitala Babińskiego.

Rzeźby, które od 2016 roku zdobiły urokliwą kładkę słynącą z "kłódek miłości" zostały zdemontowane 10 października 2020 roku. Miasto kupiło od artysty jedynie cztery z dziesięciu figur cyklu "Między wodą a niebem", które powrócił na kładkę po konserwacji lin. Na zakup pozostałych zabrakło funduszy. Nie udało się też pozyskać sponsora, który chciałby sfinansować tę wyjątkową powietrzną wystawę. Rzeźby  trafiły więc do pracowni artysty.

Wystawa już jest, a będzie też wernisaż

Teraz znalazło się rozwiązanie. Zostały wyeksponowane na drzewach w parku Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, czyli w popularnym Kobierzynie. Szpital dobrą wiadomość przekazał na Facebooku. "Dzisiaj od rana na drzewach parku Naszego Szpitala wieszano piękne i oryginalne rzeźby autorstwa Jerzego Kędziory, który ma u nas swoją pracownię. Wspólnie z Artystą realizujemy projekt adresowany do pacjentów pn. W POSZUKIWANIU RÓWNOWAGI, którego celem jest skłonienie do refleksji nad tym, jak po opuszczeniu Szpitala utrzymać odzyskaną psychiczną równowagę. Wiszące rzeźby przybliżają nas do wernisażu Jerzego Kędziory, który odbędzie się 22 października br. o godz. 11:00. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!" - czytamy w poście.

NA DRZEWACH ZAWISŁY RZEŹBY JERZEGO KĘDZIORY Dzisiaj od rana na drzewach parku Naszego Szpitala wieszano piękne i...

Opublikowany przez Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie Czwartek, 6 października 2022

Inicjatywa świetna, problem jednak w tym, że na kładce podziwiali spacerujący i przejeżdżający na rowerach mieszkańcy i turyści, natomiast w szpitalnym parku oglądać je będą tylko pacjenci i pracownicy placówki.

fot. Fb. Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje