Na ścianie budynku przy ul. Dworcowej 3 w Krakowie pojawił się nowy mural autorstwa Mikołaja Rejsa. Praca zatytułowana „Wiosna” powstała z inicjatywy Fundacji „Zróbmy Sobie Kraków” i już od pierwszych dni przyciąga uwagę mieszkańców oraz przechodniów.
Uroczystemu odsłonięciu muralu, które miało miejsce 7 maja, towarzyszyło plenerowe spotkanie ze sztuką. Na miejscu nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych: było malowanie buziek motywami inspirowanymi elementami muralu oraz dzieci tworzyły swój mural wykorzystując kreatywne narzędzia artystyczne.
Nieprzypadkowe miejsce
Co ciekawe, prace nad projektem rozpoczęły się pół roku temu. Początkowo mural nosił tytuł roboczy "Personifikacja pogody", a jego koncepcja obejmowała cykl wody w naturze i odniesienia do legendy o księżniczce Wandzie. Jednak w trakcie pracy znaczenie dzieła zaczęło się zmieniać.
– Osoby, które przychodziły tutaj pytać co powstaje i przeprowadzałem z nimi różne rozmowy, zasugerowały, że kojarzy im się to z wiosną i bardzo ten tytuł mi spasował. Więc postanowiłem go właśnie zmienić na taki
- zdradza Mikołaj Rejs.
Dla artysty równie ważne jak treść muralu było także jego zakorzenienie w lokalnym kontekście.
– Z uwagi na to, że mieszkam w tym pięknym mieście, to też chciałem zaimplementować tutaj elementy nawiązujące do tradycji, ale też bardziej lokalnej. Wśród motywów pojawiają się: kopiec Kraka, inspirowany ludowy strój krakowski oraz odniesienie do twórczości Stanisława Lema i tzw. „bomb kwietnych”
- mówi autor.
Mural, jak zaznacza Mikołaj Rejs, ma być przede wszystkim formą kontaktu ze sztuką dla wszystkich – nie tylko tych, którzy odwiedzają galerie.
– Chcę, żeby te prace były takim mostem pomiędzy właśnie ludźmi, którzy nie mają na co dzień do czynienia ze sztuką z galeriami, czyli żeby po prostu zaintrygować też osoby do dalszego zgłębiania tych prac
- podsumowuje artysta.

"Impuls do dialogu i spotkania"
Jak podkreślają organizatorzy, celem wydarzenia było nie tylko zaprezentowanie nowej pracy, ale również stworzenie przestrzeni do integracji lokalnej społeczności, a sam wybór artysty nie był przypadkowy.
– Zdecydowaliśmy się zaprosić Mikołaja Rejsa do naszego projektu, ponieważ jego twórczość od lat wzbogaca przestrzeń publiczną Krakowa i doskonale wpisuje się w nasze cele – ożywianie miasta poprzez sztukę, która jest bliska mieszkańcom
– mówi prezes fundacji "Zróbmy Sobie Kraków", Bartosz Gibała.
Mural „Wiosna” to nie tylko ozdoba, ale także impuls do dialogu i spotkania. Powstał w dzielnicy oddalonej od ścisłego centrum – miejscu, które, jak zaznaczają inicjatorzy, „potrzebowało ożywienia i nowej energii”. To część większego programu, którego celem jest równomierny dostęp do kultury i estetyki w całym Krakowie.
– Jako fundacja działamy na rzecz ożywiania przestrzeni publicznej Krakowa również poprzez sztukę i angażowanie lokalnych społeczności, a jednym z naszych celów jest promowanie artystów związanych z miastem oraz tworzenie miejsc, które inspirują do refleksji i dialogu. Mural „Wiosna” to część naszego programu wspierającego sztukę w dzielnicach oddalonych od centrum – chcemy, by dostęp do kultury i estetyki był równomiernie rozłożony w całym mieście. Mural symbolizuje odnowę, solidarność, empatię – wartości, które są bliskie naszej misji społecznej i edukacyjnej – dodaje.
Wsparcie Spółdzielni Mieszkaniowej „Kabel”
Realizacja muralu nie byłaby możliwa bez zaangażowania lokalnych instytucji. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kabel”, Michał Smagowicz, był obecny podczas odsłonięcia dzieła, podkreślając, jak ważne jest wspieranie inicjatyw artystycznych, które poprawiają estetykę osiedli i wzbogacają przestrzeń życiową ich mieszkańców.
– Nie ukrywam, że jesteśmy osobami, które lubią sztukę ulicy i gdy tylko usłyszeliśmy o możliwości powstania takiego muralu, to postaraliśmy się przejąć inicjatywę i "kupić" sobie pana Mikołaja na zasadzie dobrej współpracy i fajnego twórczego podejścia. Mam głęboką nadzieję, że realizacja tego dzieła, rozświetli nam ten kawałek podłoża
– podkreślił prezes SM "Kabel".
Dzieło Mikołaja Rejsa to doskonały impuls do zmieniającej się rzeczywistości. Zostało ono stworzone z myślą o integracji lokalnej społeczności i wywołaniu pozytywnej zmiany w przestrzeni publicznej.
Fundacja „Zróbmy sobie Kraków” nie po raz pierwszy sięga po sztukę jako narzędzie do integracji i dialogu społecznego. Projekt ten to część większej inicjatywy ożywiania przestrzeni publicznej Krakowa poprzez twórczość, która jest bliska mieszkańcom i ich codziennym doświadczeniom.