wtorek, 6 maja 2025 16:14, aktualizacja 5 godzin temu

Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Jak wziąć udział?

Autor Krystian Kwiecień
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Jak wziąć udział?

Co istotne wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Krakowa oraz dążąc do poprawy dostępności programu „Mieszkanie za remont”, tegoroczny nabór wniosków odbędzie się wyłącznie drogą elektroniczną.

Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od 8 maja, godz. 9.00, do 30 maja, godz. 15.30. W tym czasie będzie można przesyłać wnioski za pośrednictwem Krakowskiego Portalu Usług Miejskich (KPUM).

Wcześniejszy dostęp do formularza

Link do formularza został udostępniony już 22 kwietnia. Dzięki temu wnioskodawcy mają możliwość wcześniejszego zapoznania się z wymaganiami, wypełnienia formularza i dołączenia niezbędnych załączników. Wypełniony wniosek będzie można wysłać dopiero po uruchomieniu naboru, czyli od 8 maja.

Aby złożyć i podpisać wniosek, konieczne jest posiadanie konta w serwisie pz.gov.pl oraz aktywnego profilu zaufanego. To niezbędne narzędzie do potwierdzenia tożsamości w systemie elektronicznym. Osoby, które jeszcze nie posiadają profilu, powinny jak najszybciej go założyć i potwierdzić. Lista punktów potwierdzających znajduje się na wcześniej wspomnianej stronie.

Weryfikacja dokumentów po złożeniu wniosku

Po wysłaniu formularza przez system KPUM, w terminie 14 dni należy osobiście dostarczyć do Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa (Rynek Podgórski 1) wymagane dokumenty w formie papierowej.

W przypadku wniosków indywidualnych lub obejmujących osoby niepełnoletnie:

  • oryginał zaświadczenia o dochodach (jeśli nie został wystawiony elektronicznie z podpisem kwalifikowanym)
  • dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów punktacyjnych (potwierdzone za zgodność z oryginałem)

W przypadku wniosków obejmujących więcej niż jedną osobę pełnoletnią:

  • oryginał części III wniosku z podpisami wszystkich osób
  • oryginały zaświadczeń o dochodach
  • potwierdzone dokumenty wymagane do oceny punktowej

Uwaga na poprawność danych

Ważne jest, aby wypełnić formularz uważnie. Raz złożonego wniosku nie można poprawiać ani uzupełniać. W przypadku błędu możliwe jest jedynie wycofanie wniosku przez odpowiedni formularz w systemie KPUM, a następnie ponowne jego złożenie. W takim przypadku liczy się data nowego zgłoszenia.

Każde gospodarstwo domowe może złożyć tylko jeden wniosek. Jeżeli numer PESEL wnioskodawcy zostanie wykryty w więcej niż jednym formularzu, wszystkie takie zgłoszenia zostaną odrzucone.

Lista remontowa i dalsze kroki

Po zakończeniu naboru wszystkie wnioski zostaną zweryfikowane, a na ich podstawie powstanie lista osób zakwalifikowanych do programu, tzw. lista remontowa. O miejscu na liście zadecyduje liczba uzyskanych punktów, a w przypadku takiej samej punktacji – kolejność zgłoszeń.

Pełne informacje dotyczące zasad programu, wymaganych dokumentów oraz przebiegu rekrutacji są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa. W razie pytań można skontaktować się z Krakowskim Centrum Kontaktu pod numerem telefonu 12 616 55 55.

Czym jest „Mieszkanie za remont”?

„Mieszkanie za remont” to program skierowany do osób, które nie mają możliwości nabycia mieszkania na rynku komercyjnym lub zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Uczestnicy programu mogą wynająć lokal z zasobu gminnego na czas nieokreślony, w zamian za wykonanie niezbędnego remontu na własny koszt w ciągu roku od zawarcia umowy. Wysokość czynszu ustalana jest na podstawie oceny wartości użytkowej lokalu. Obecnie stawki wynoszą od 6,64 zł/m² do 16,96 zł/m².

Warunki udziału w programie

Aby ubiegać się o mieszkanie, należy spełnić wszystkie poniższe warunki:

  • posiadać stałe miejsce zamieszkania w Krakowie
  • nie być właścicielem lub współwłaścicielem żadnej nieruchomości mieszkaniowej w Krakowie oraz w powiatach: krakowskim, wielickim i proszowickim
  • nie posiadać zadłużenia z tytułu korzystania z miejskich lokali mieszkalnych
  • spełnić kryteria dochodowe określone dla miesięcy: luty, marzec i kwiecień 2025 r. (liczy się dochód faktycznie uzyskany, według wpływu na konto lub daty wypłaty).

Fot: Unsplash / Zdjęcie ilustracyjne

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka