środa, 16 czerwca 2021 13:20, aktualizacja 4 lata temu

Kraków. Będą protestować przeciwko Czarnkowi i Nowak. "Domagamy się debaty o przyszłości edukacji"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Będą protestować przeciwko Czarnkowi i Nowak. "Domagamy się debaty o przyszłości edukacji"

W czwartek, 17 czerwca w Krakowie pod gmachem Muzeum Narodowego odbędzie protest przeciwko ideologizacji edukacji i nauki. To reakcja na zapowiedzi zmian i kontrowersyjne wypowiedzi ministra edukacji Przemysława Czarnka i Barbary Nowak.

Koniec z autonomią szkół

Przemysław Czarnek w środę w wywiadzie w Radiu Wrocław stwierdził, że nie ma czegoś takiego jak autonomia szkół. Skomentował też ostatnie wydarzenia w  Dobczycach, gdzie rodzice stanęli murem za krytykowaną przez kurator małopolską i ministra edukacji dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach, której uczniowie wraz z dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1, wzięli udział w „Tour de Konstytucja”, wydarzeniu zorganizowanym przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, nad którym patronat objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Wydarzenie obiło się szerokim echem, a kurator Barbara Nowak i minister Czarnek zapowiedzieli kontrolę w obu placówkach i udział dzieci i młodzieży w "żywej lekcji" zorganizowanej przez opozycyjnego sędziego nazwali skandalem. Jak się jednak już okazało po tej kontroli wizytatorzy po kontroli w przedszkolu nie dopatrzyli się nieprawidłowości i przyjęli do wiadomości, że dzieci znalazły się na spotkaniu „Tour de Konstytucja” przypadkiem, wracając ze spaceru. Pisalismy o tym tu:

Dobczyce: Rodzice bronią nauczycieli. „Murem za dyrekcją”
– Nasze działania mają na celu obronę naszej dyrekcji i naszych nauczycieli przed okrutną grą polityczną, która wokół szkoły się rozpętała – piszą rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. – Pragniemy wesprzeć i w pełni popieramy działalność nauczycieli i dyrekcji, którymi kierowały dobr…

Minister Czarnek, komentując wydarzenia na antenie Radia Wrocław nazwał udział w nim uczniów "indoktrynacją młodzieży". Zapowiedział też zwiększenie uprawnień kuratorów, włącznie z możliwością odwoływania "krnąbrnych" dyrektorów.  - To dokładnie pokazuje, że kurator musi mieć tutaj więcej uprawnień, po to żeby strzec dzieci przed tego rodzaju sytuacjami. Kontrola pani kurator małopolskiej wykazała szereg ogromnych nieprawidłowości w szkole z tym związanych - mówił Przemysław Czarnek. - Chcemy spowodować, żeby kurator, w sytuacji kiedy dyrektor szkoły nie wykonuje zaleceń pokontrolnych, mógł skutecznie wnioskować o jego odwołanie - dodał.

Zwiększenie kontroli nad szkołami to nie koniec kontrowersyjnych zmian. W planach jest zmiana kanonu lektur i poszerzenie ich o publikacje Jana Pawła II, wprowadzenie obowiązkowych lekcji religii lub etyki.

Najwięcej obaw budzi jednak zwiększenie uprawnień kuratora, kosztem organu prowadzącego. - Jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli i do szkół, zwłaszcza w dużych miastach, wchodzą jakieś stowarzyszenia, które wprowadzają jakieś treści, które są kompletnie niezgodne z podstawą programową i indoktrynują dzieci, kurator musi mieć możliwość reakcji właśnie tego rodzaju. Nie zmieniamy roli kuratora, tylko wzmacniamy jego pozycję, dodając mu kompetencji - zapowiedział.

Dostało się i Oldze Tokarczuk, którą ostatnio Kraków nagrodził tytułem honorowej obywatelki miasta. Komentując jedną z jej wypowiedzi na temat Polski Czarnek podsumował: Nie sądzę, żeby to był jakiś ogromny autorytet. Jeżeli ktoś kłamie na temat Polski poza granicami kraju w bardzo poczytnej gazecie, to trudno, żeby mieć do niego jakiś większy szacunek.

"UJ jak agencja towarzyska"

Kontrowersje budzi też sama Barbara Nowak. Dziś w poście na Twitterze porównała Uniwersytet Jagielloński do agencji towarzyskiej dlatego, że w wewnętrznej ankiecie dano młodzieży możliwość wyboru płci inaczej niż tylko "kobieta" i "mężczyzna". "Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku" - napisała małopolska kurator oświaty.

Będą protestować

Już 17 czerwca, w czwartek, o godzinie 18.00 - przed Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się manifestacja “Ciemność widzę… protest przeciwko ideologizacji edukacji i nauki”, którą zapowiada kilkanaście organizacji m.in. KOD Małopolskie, Platforma Obywatelska, Polska 2050, Inicjatywa Polska, Nowa Lewica, Nowoczesna, PPS, Partia Razem, Unia Europejskich Demokratów oraz Zieloni.

"Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, które chcą pokazać swój sprzeciw wobec wprowadzania przez władze Ministerstwa Edukacji i Nauki treści do szkół i na uczelnie, które nie są oparte na wiedzy naukowej, nie zgadzające się na nacisk wobec naukowców i edukatorów, czy prób przejmowania uczelni, zwalniania niewygodnych pracowników i tworzeniu nowych, ideologicznych, skrajnie konserwatywnych szkół - napisali organizatorzy.- Pokażmy, że domagamy się prawdziwej debaty na temat przyszłości polskiej edukacji, nauki i stworzenia nowoczesnej, europejskiej wizji jej przyszłości w najbliższych dziesięcioleciach, zwiększenia nakładów na edukację i naukę oraz zaprzestania ideologizacji nauczania na wszystkich jego szczeblach."

‼️ Już 17 czerwca, w czwartek, o godzinie 18.00 - przed Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się manifestacja “Ciemność...

Opublikowany przez KOD_Małopolskie Środa, 16 czerwca 2021

Przypominamy, że ciągle podpisy pod petycją o odwołanie Barbary Nowak zbierają Młodzi Demokraci. Podpisało się pod nią już blisko 4 tysiące osób. Pisaliśmy o tym tu:

Małopolski układ kuratorski? Poseł ze skargą na Barbarę Nowak u wojewody
Kraków wiadomości. Czy w Małopolsce wykształcił się układ kuratorski? Tak uważa poseł Aleksander Miszalski, który przeprowadził kontrolę poselską w Małopolskim Kuratorium Oświaty, sprawdzając liczbę prowadzonych tam postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli.

foto: Fb. Barbara Nowak. Przemysław Czarnek

Obserwuj nas w Google News

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka