sobota, 19 czerwca 2021 06:23

Kraków. Nie uwierzysz, że to pływa! Pływające dzieła sztuki spłyną po Wiśle

Autor Marzena Gitler
Kraków. Nie uwierzysz, że to pływa! Pływające dzieła sztuki spłyną po Wiśle

W sobotę, 19 czerwca na Wiśle w Krakowie pojawią się wyjątkowe łodzie. Niezwykłe "pływadła", które konstruowało ponad 100 osób w duchu upcyclingu i zero waste pojawią się tylko na krótką chwilę. Nie można tego przegapić!

Dziś w Krakowie odbędzie się jubileuszowa Wodna Masę Krytyczną. To wyjątkowe wydarzenie, do którego przygotowania trwają długie tygodnie a efekt widać tylko przez kilka godzin.

O godz. 15 na Wiśle w centrum miasta pojawi się ponad 20 skonstruowanych w Otwartej Stoczni "pływadeł". Niezwykłe łodzie przez ostatnie trzy tygodnie budowało, malowało i konstruowało ponad 100 osób, wcielając swoje marzenia w pływające dzieła sztuki.

Motywem przewodnim wydarzenia jest troska o przyrodę. Do budowy nowych łodzi co roku wykorzystywane są konstrukcje z poprzednich spływów, w duchu upcyclingu i zero waste.  

Wodna Masa Krytyczna to cykliczna impreza miejska organizowana od 2012 roku przez krakowskich artystów, animatorów, działaczy organizacji pozarządowych i miłośników Krakowa. Z uwagi na swój artystyczny i nowatorski charakter jest jedyną tego typu imprezą w Polsce, a wieść o niej dotarła do licznych społeczności rzecznych w Europie. Wisła jako Królowa polskich rzek, jest symbolem polskości oraz naszym naturalnym i kulturowym dziedzictwem.

- Podejmowane przez nas działania artystyczne i społeczne, przekształcają Wisłę w naturalną przestrzeń do budowania tożsamości. To także jedna z niewielu okazji, aby mieszkańcy mogli podziwiać swoje miasto z perspektywy rzeki - mówi przedstawicielka organizatorów Cecylia Malik.

- Kulminacją Wodnej Masy Krytycznej jest wielki, wspólny spływ Wisłą w ścisłym centrum Krakowa. Każdego roku finałowy spływ jest płynącą barwna agorą, podczas której zastanawiamy się po co nam rzeka w mieście, jak możemy się nią cieszyć i z niej korzystać - dodaje Bartolomeo Koczenasz.

W tym roku jubileuszową 10. Wodną Masę Krytyczną uświetniają występy artystów, tradycyjnie na stracie i pod mostami.

PROGRAM 10. Wodnej Masy Krytycznej:
sobota 19.06.2021

  • Zbiórka: g. 14:00bulwar Poleski vis a vis Wawelu. Mapkę szlaku i program koncertów rozdamy na starcie
  • Start: g. 15:00
  • Meta: g. 18:00 kładka o. Bernatka
  • Gala: g. 20:00 Otwarta Stocznia przy CSW Wiewiórka

W tym roku jubileuszową 10. Wodną Masę Krytyczną uświetniają występy artystów, tradycyjnie na stracie i pod mostami:

  • Most Grunwaldzki ok. godziny 15:45 - HiQ w składzie: Jorgos Skolias - wokal, Antonis Skolias - perkusja, Marcin Oleś - kontrabas, Alek Janicki - elektronika / + EEG
  • Bulwar Poleski ok. Godzny 15:00 oraz Most Józefa Piłsudskiego ok. godz. 17:15  - Gruz w składzie: Bartek Kozicki - piano, Jakub Rutkowski - perkusja, Ernest Ogórek - bas, Tomek Przetacznik - gitara / + klarnet, Alex Clov - sax

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka