poniedziałek, 23 listopada 2020 14:55

Kraków. Owca z Lego konkurencją dla Smoka Wawelskiego

Autor Marzena Gitler
Kraków. Owca z Lego konkurencją dla Smoka Wawelskiego

21 listopada, w Światowym Dniu Życzliwości, tuż obok jednego z symboli grodu Kraka - Smoka Waweskiego, pojawiła się niezwykła owca zbudowana w całości z… klocków LEGO, nawiązująca do globalnej akcji #RebuildTheWorld.

Instalacja powstawała pod czujnym okiem czeskiego konstruktora Libora Udržala, który wraz z zespołem do budowy owcy wykorzystał kilkanaście tysięcy klocków LEGO, ważących łącznie 62 kilogramy! Jej projektowanie trwało 39 godzin, zaś sam proces budowania zajął łącznie 86 godzin.

Historia Smoka Wawelskiego stała się inspiracją dla żartobliwej instalacji, która została zbudowana w całości z klocków LEGO w ramach globalnej kampanii #RebuildTheWorld. Jej celem jest celebrowanie kreatywności oraz jej zdolności do zmieniania świata.

Ciekawostką jest to, że owca, podobnie jak smok - zieje ogniem. Twórcy międzynarodowej akcji #RebuildTheWorld owcy z legendy o smoku wawelskim npozwalają jej obronić się samej, co więcej w tej historii smok zionie… ze strachu przed odważnym trawożercą.

Podobne konstrukcje w zeszłym roku można było podziwiać chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie, Birmingham, Nottingham, Manchesterze oraz Cardiff pojawiły się zaskakujące budowle z klocków związane z każdym z tych miast. Poprzez takie właśnie działania w przestrzeni miast LEGO pokazuje, że rozwijanie kreatywności nie tylko pobudza wyobraźnię, ale także wpływa na kreowanie postawy otwartości u dzieci. Poprzez zabawę klockami, czyli niekończące się budowanie i odbudowywanie, rozwijana jest także umiejętność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z przeszkodami. To także sposobność do budowania nowych konstrukcji z takich samych elementów, a co za tym idzie tworzenia coraz to nowych historii.

Instalacja nawiązuje do globalnej akcji #RebuildTheWorld, której celem jest rozwijanie kreatywności u dzieci i odnosi się do tegorocznej edycji Światowego Dnia Życzliwości. Akcja łączy wiele miast europejskich, bo życzliwości trzeba nam dzisiaj szczególnie. Jak tłumaczy Wielki Słownik Języka Polskiego, „życzliwość” to cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i jest gotów działać, aby innym było lepiej. W Krakowie życzliwych ludzi nie brakuje, a okazja do świętowania pojawia się 21 listopada. To właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Życzliwości – święto, którego idea zrodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych za sprawą braci Briana i Michaela McCormacków. W tym roku w akcją włącza się LEGO, które wybrało tylko dwa miasta w Polsce: Kraków i Wrocław, jako miejsca ekspozycji przewrotnych instalacji zbudowanych z klocków. Nawiązują one do symboli, historii i dziedzictwa tych właśnie miast.

– To co spodobało nam się w tej akcji, to jej pozytywny przekaz, odwołujący się do potencjału wyobraźni, jednocześnie alternatywnego snucia historii doskonale znanych i wzajemnej życzliwości. W czasach, w których coraz bardziej zadajemy sobie pytania o źródła naszej tożsamości, ale czasem ze zbytnią powagą odtwarzamy, zamiast twórczo interpretować - dobrze czasem wywrócić znane historie do góry nogami. Bo pomysł na waleczną owcę rzucającą wyzwanie przerażającemu gadowi z pewnością wyrywa nas z dotychczasowych ram myślenia – opowiadał o projekcie Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

– Chcieliśmy z przymrużeniem oka popatrzeć na kanon opowiadania naszych legend i pozwolić wokół zionącego ogniem gada na odrobinę żartu. Puszczamy tym samym oko do tych wszystkich, dla których historia o szewczyku Skubie i złym smoku nie może mieć innego zakończenia, a jednocześnie zapraszamy rodziców i dzieci do wspólnej zabawy nad poszukiwaniem nowych zakończeń tej historii – zaznaczył Piaskowski.

Przechodząc obok owcy zbudowanej z klocków LEGO, która w duecie ze Smokiem Wawelskim stoi na bulwarze Czerwieńskim, warto zrobić sobie z nimi zdjęcie i umieścić w mediach społecznościowych wraz z hashtagami: #Kraków, #RebuildTheWorld oraz #DzieńŻyczliwości.

Zabawę można także kontynuować w domu. Najmłodsze krakowianki i krakowian wraz z rodzinami zapraszamy do samodzielnego poszukiwania nowych zakończeń znanej legendy oraz budowania podobizny owcy i smoka z klocków, a także dzielenia się zdjęciami oraz filmami za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz wklejanie zdjęć pod postami na profilach miasta Krakowa i LEGO na Facebooku. Zachęcamy także do oznaczenia profili: @krakow_pl oraz @legopoland_official na Instagramie. Krakowska owca i Smok Wawelski pojawią się także na profilu Marcina Prokopa na Instragramie.

Owcę można zobaczyć aż do świąt Bożego Narodzenia.

foto: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

20201121212244_033a1855.jpg-owca z klocków LEGO
owca z klocków LEGOBogusław Świerzowski / krakow.pl
20201121212254_033a1857.jpg-owca z klocków LEGO
owca z klocków LEGOBogusław Świerzowski / krakow.pl
20201121212307_033a1860.jpg-owca z klocków LEGO
owca z klocków LEGOBogusław Świerzowski / krakow.pl
20201121212411_033a1866.jpg-owca z klocków LEGO
owca z klocków LEGOBogusław Świerzowski / krakow.pl
20201121211454_033a1799.jpg-owca z klocków LEGO
owca z klocków LEGO
Kraków

Kraków - najnowsze informacje