poniedziałek, 28 listopada 2022 15:35

Kraków: Palisz węglem? Nawet 5000 zł kary

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Palisz węglem? Nawet 5000 zł kary

W Krakowie nadal obowiązują zapisy uchwały antysmogowej - przypomina urząd miasta. Osoba naruszająca jej przepisy może zostać ukarana mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł. Kontrole trwają, także przy użyciu dronów.

Na terenie miasta od 3 lat obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. – Straż miejska cały czas prowadzi intensywne kontrole prewencyjne związane z uchwałą antysmogową dla Krakowa szczególnie teraz, w sezonie grzewczym, kiedy może dochodzić do łamania tych przepisów. Są to zarówno kontrole interwencyjne na zgłoszenia od mieszkańców jak i planowe. Jak widać na bazie ostatnich dwóch miesięcy zdarzeń, które ujawniły nie przestrzeganie przepisów w stosunku do liczby przeprowadzonych kontroli było niecałe 2 proc – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

Od 1 października przeprowadzono ponad 1000 kontroli z czego ujawniono 18 wykroczeń (w ramach kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej). Nałożono 6 mandatów karnych, 5 wniosków o ukaranie do sądu, zastosowano 7 pouczeń.

Dodatkowo miały miejsce sytuacje spalania odpadów na powierzchni ziemi – funkcjonariusze odnotowali 26 wykroczeń.

Kontrole realizowane przez Straż Miejską są również prowadzone przy użyciu dronów, a także przy użyciu kamery termowizyjnej, co pozwala na działania prewencyjne w godzinach wieczornych po zmierzchu.

Urząd miasta przypominamy, mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie niepokojące sytuacje, związane ze spalaniem drewna, węgla, lub odpadów na telefon alarmowy straży miejskiej pod numer 986 lub za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka