czwartek, 4 maja 2023 10:21

Kraków uczci króla Karola III. Co przygotowało miasto?

Autor Mirosław Haładyj
Kraków uczci króla Karola III. Co przygotowało miasto?

W piątek i sobotę, 5 i 6 maja, kładka im. ojca Laetusa Bernatka zabłyśnie w kolorze purpurowym z okazji koronacji króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karola III oraz jego małżonki królowej Camilli. Uroczystości koronacyjne odbędą się w sobotę, 6 maja o godz. 11.00 w Opactwie Westminsterskim w Londynie.

Z prośbą o dokonanie takiego podświetlenia zwróciła się do prezydenta Jacka Majchrowskiego Ambasada Brytyjska w Polsce, podkreślając bliskie związki Krakowa i Edynburga. Stolicę Szkocji i stolicę Małopolski łączy bowiem wieloletnie partnerstwo. Pierwsza umowa o współpracy miast została podpisana w 1995 r. W jej wyniku zrealizowany został szereg cennych inicjatyw obejmujących wiele dziedzin. Najbardziej spektakularnym dowodem przyjaźni obu miast jest jednak wyjątkowy prezent Edynburga dla Krakowa, czyli tartan krakowski.

Jak podkreśla Ambasada Brytyjska, Edynburg jest niezwykle ważny dla całej rodziny królewskiej i samego brytyjskiego monarchy.

Zaprzyjaźniony z Edynburgiem Kraków obecny król Wielkiej Brytanii odwiedził natomiast trzykrotnie: w 1993, 2002 i w 2008 roku.

Podczas tej ostatniej wizyty w naszym mieście ówczesny następca brytyjskiego tronu książę Walii Karol wraz z małżonką księżną Kornwalii Camillą wziął udział w otwarciu nowo powstałego Centrum Społeczności Żydowskiej, które para książęca wsparła finansowo. Ta niezwykle ważna żydowska placówka edukacyjno-kulturalna w Krakowie 29 kwietnia obchodziła 15-lecie swojego istnienia.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka