piątek, 27 sierpnia 2021 04:01

Kraków uruchamia nowe ekspresowe linie aglomeracyjne. Pierwsze ruszą już 30 sierpnia

Autor Marzena Gitler
Kraków uruchamia nowe ekspresowe linie aglomeracyjne. Pierwsze ruszą już 30 sierpnia

Z końcem sierpnia ruszą nowe przyspieszone linie aglomeracyjne, które ułatwią dojazd do stolicy Małopolski mieszkańcom gmin Michałowice i Zielonki. W planach są jednak kolejne połączenia do innych podkrakowskich gmin.

Nowe linie - tzw. „agloekspres”, to efekt porozumienia gmin Michałowice i Zielonki z Krakowem. Przyspieszone autobusy mają kursować w godzinach szczytu porannego i popołudniowego (od godz. 6.00 do 8.00 i od 14.00 do 18.00) co 15 minut, a po godzinach szczytu co 30 minut. Tak też będą kursować w weekendy.

Po terenie gminy Zielonki kursować będą dwie takie linie aglomeracyjne - jedna drogą krajową nr 7, druga drogą wojewódzką nr 794 Kraków - Skała.

Agloekspress nr 307 kursować będzie trasą: Michałowice P&R, Michałowice Urząd Gminy, ulicami Jana Pawła II w Michałowicach, Graniczną w Bibicach, następnie drogą krajową nr 7, czyli ul. Warszawską przez Bibice i Węgrzce, a w Krakowie: Aleją 29 Listopada, Alejami Trzech Wieszczów, ul. M. Konopnickiej, przez Rondo Grunwaldzkie do pętli na os. Podwawelskim (ICE). Wprawdzie do końca remontu al. 29 listopada autobus może utknąć w korkach na wjeździe do Krakowa, ale po zakończeniu tej inwestycji, będzie już mógł korzystać z buspasów, a czas dojazdu do miasta będzie konkurencyjny w porównaniu z transportem indywidualnym.

Agloekspress nr 337 zastąpi istniejącą linię aglomeracyjną 237 Owczary - Kraków Krowodrza Górka i kursować będzie: z pętli w Owczarach po terenie gminy bez zmian, czyli drogą wojewódzką Kraków-Skała przez: Brzozówkę, Przybysławice, Januszowice, Trojanowice i Zielonki, a w Krakowie ulicami: Pachońskiego, Prądnicką do pętli Nowy Kleparz.

Po wybudowaniu krakowskiego odcinka Trasy Wolbromskiej trasa agloekspressu nr 337 zostanie skorygowana – na ostatnim odcinku kursował będzie Trasą Wolbromską.

Agloekspressy poza granicami miasta obsłużą wszystkie przystanki, natomiast na terenie Krakowa zatrzymają się na niektórych przystankach, dzięki czemu przejazd przez stolicę Małopolski będzie szybszy.

W związku z wprowadzeniem agloekspressu nr 337 Owczary – Kraków Nowy Kleparz konieczne będzie wprowadzenie korekt na linii aglomeracyjnej nr 207 do Trojanowic, tzn. uzupełnienie jej o kursy wieczorne i weekendowe – w godzinach zgodnych z obecnie zapewnianą przez linię nr 237 obsługą przystanku „Trojanowice Pętla”.

W związku z uruchomieniem agloekspressu nr 307 zmianie ulegnie też trasa autobusu 257. Po zjeździe z ul. Warszawskiej będzie on kontynuował swoją trasę wzdłuż drogi krajowej, bez wjeżdżania w ulicę Jana Pawła II i ul. Graniczną w Michałowicach.

Nowe linie, które zaczną funkcjonować już 30 sierpnia, mają ułatwić mieszkańcom podkrakowskich miejscowości dojazd do szkół średnich, uczelni i pracy.

Więcej szybkich autobusów do Krakowa

To nie koniec zmian. W planach jest też uruchomienie nowej linii aglomeracyjnej nr 290, ale możliwe to będzie dopiero po zakończeniu remontu ul. Łokietka w Krakowie i powrocie linii 220 i 240 na swoje stałe trasy. Linia nr 290 będzie kursować na trasie: „Krowodrza Górka” – ul. Krowoderskich Zuchów, ul. Batalionu „Skała” AK, ul. Wyki, ul. Pachońskiego, ul. Starego Wiarusa, Zielonki: ul. Słoneczna, ul. Lawendowa, ul. Na Popielówkę, ul. ks. Zięby, Kraków: ul. Na Zielonki, Pękowice: ul. Ojcowska – „Pękowice Ojcowska”. Ma ona zostać uruchomiona od września, a w przypadku zamknięcia ulicy Łokietka na czas remontu – po wprowadzeniu stałej organizacji ruchu w tym rejonie miasta.

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zapowiada też, że możliwe jest uruchomienie podobnych połączeń do gmin Niepołomice i Wielka Wieś, a w dalszej perspektywie do Skawiny czy Liszek.

fot. ZTP

Kraków

Kraków - najnowsze informacje