środa, 23 czerwca 2021 10:24

Kraków. Skąd ta woda? W Parku Lotników pojawił się nowy staw

Autor Marzena Gitler
Kraków. Skąd ta woda? W Parku Lotników pojawił się nowy staw

Po wczorajszej burzy w parku Lotników Polskich powstał nowy staw. To to tak zwany suchy polder, którego zadaniem jest magazynowanie wody deszczowej z dachu i parkingu hali Tauron Areny Kraków.

Podczas wtorkowej burzy naturalne zagłębienie terenu zatrzymało nadmiar deszczówki, która posłuży do podlewania miejskiej zieleni w czasie upałów.

W Park Lotników Polskich pojawił się kolejny staw. To tak zwany suchy polder, którego zadaniem jest magazynować wodę deszczową z dachu i parkingu hali TAURON Arena Kraków. Wczoraj podczas burzy wychwycił i zatrzymał nadmiar wody deszczowej. Dzięki temu więcej wody zatrzymaliśmy w parku i nie została odprowadzano do kanalizacji. Ma to ogromne znaczenie podczas tak gwałtownych nawalnych deszczy, jaki wczoraj mieliśmy nad Kraków PL, a których w związku ze zmianami klimatycznymi będziemy mieli coraz więcej - wyjaśnił na Facebooku Zarząd Zieleni Miejskiej.

Retencja wody 💦 W Park Lotników Polskich pojawił się kolejny staw. To tak zwany suchy polder, którego zadaniem jest...

Opublikowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie Środa, 23 czerwca 2021

Dzięki rozwiązaniu zastosowanemu przez Zarząd Zieleni Miejskiej więcej wody udało się zatrzymać w parku i nie została ona odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji. Ma to ogromne znaczenie w czasie ulew, jakie wczoraj miały miejsce w Krakowie. Zdaniem naukowców, w związku ze zmianami klimatycznymi, takich pogodowych zdarzeń będzie coraz więcej.

foto: ZZM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje