piątek, 27 sierpnia 2021 21:54

Kraków. Korki i zmiany tras. Weekendowe utrudnienia w związku z imprezami biegowymi i koncertami

Autor Marzena Gitler
Kraków. Korki i zmiany tras. Weekendowe utrudnienia w związku z imprezami biegowymi i koncertami

W nadchodzący weekend w Krakowie odbędą się trzy popularne imprezy biegowe oraz duże koncerty. W związku z tym już od piątku wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej. Kierowców i pasażerów czekają korki i utrudnienia.

Kraków Culture Summer i FMF

Już dziś wieczorem, 27 sierpnia w Parku Jordana w ramach Kraków Culture Summer wystąpi Beata i Bajm, Bokka, Izzy and the Black Trees, a także duety: Karaś / Rogucki i Smolik / Kev Fox. Organizatorzy spodziewają się nawet kilkunasty tysięcy publiczności.

28 sierpnia i 29 sierpnia w tym samym miejscu cały dzień odbywać się będą koncerty w ramach KMF.

W związku z tym od piątku do niedzieli zostaną wprowadzone następujące wzmocnienia oferty komunikacji miejskiej:

  • linia nr 6 w piątek, 27 sierpnia będzie kursować do około godziny 23.00.
  • Od soboty do niedzieli będzie kursować w godz. ok. 15.00/16.00 – 23.00 z częstotliwością co 20 minut
  • linia nr 20 – do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Biegacze na ulicach

W sobotę, 28 sierpnia o godz. 20.00 wystartuje 17. Krakowski Półmaraton Marzanny.

Tego samego dnia o godz. 18 odbędzie się również 6. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc” – bieg dla osób rozpoczynających przygodę z bieganiem i chcących włączyć się w akcję pomocy na rzecz kardiochirurgii dziecięcej.

Start i meta zawodów tradycyjnie już zostały zlokalizowane na Błoniach. Podobnie jak w latach ubiegłych, półmaraton wystartuje z ul. 3 Maja kierując się na ul. Piastowską, al. Focha, ul. Księcia Józefa, most Zwierzyniecki, ul. Tyniecką, bulwary wiślane i z powrotem przez kładkę o. Bernatka i bulwarami aż pod pomnik Dżoka. Następnie wzdłuż ul. Smoczej, ul. Bernardyńską i dalej ul. Senacką, Poselską i Podzamcze. Następny odcinek to bulwar Czerwińskiego, obok siedziby smoka wawelskiego – główną pochylnią w dół aż do ul. Flisackiej, lewą stroną jezdni na ul. Kościuszki, następnie w prawo na Salwator – ul. Emaus, al. Focha, ul. Piastowską, kończąc w tym samym miejscu przy ul. 3 Maja. Limit czasu na pokonanie trasy półmaratonu wynosi trzy godziny.

Dwie godziny wcześniej, o godz. 18.00 z bulwaru Inflanckiego wystartuje 6. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc”. Dziesięciokilometrowy dystans będzie dobrą alternatywą dla wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem i chcą sprawdzić swoją formę. Limit czasu na pokonanie 10 kilometrów wynosi 1,5 godz.

Zmiany w komunikacji miejskiej:

W związku z imprezą w godzinach ok. 17.45–23.15 zostanie wyłączony ruch pojazdów na al. Focha, ul. Księcia Józefa i ul. Kościuszki (pas ruchu samochodów w kierunku centrum Krakowa od ul. Królowej Jadwigi do ul. Flisackiej). Ruch tramwajów do pętli „Salwator” będzie przez cały czas utrzymany.

Linie tramwajowe:

  • nr 1 i 2 – trasy pozostaną bez zmian. Przystanek przelotowy „Salwator” w kierunku centrum Krakowa będzie nieczynny.

Linie autobusowe:

  • nr 100 i 101 – linia nr 100 zostanie zawieszona, w zamian wszystkie kursy będą realizowane po trasie linii nr 101 „Kopiec Kościuszki” – „Os. Podwawelskie”. Przystanek „Malczewskiego” w kierunku „Os. Podwawelskiego” zostanie przeniesiony do tymczasowej lokalizacji na ul. Malczewskiego, przed skrzyżowanie z ul. Księcia Józefa
  • nr 109, 209, 229, 239, 249, 259 i 269 – będą kursować po trasach czasowo zmienionych: „Bielany” / miejscowości poza Krakowem – … – ul. Księcia Józefa, most Zwierzyniecki, ul. Zielińskiego, ul. Monte Cassino, ul. Konopnickiej – „Os. Podwawelskie” (powrót ul. Bułhaka, rondo Grunwaldzkie). Przystanek „Malczewskiego” w kierunku „Os. Podwawelskiego” zostanie przeniesiony do tymczasowej lokalizacji na ul. Księcia Józefa, przed skrzyżowanie z ul. Malczewskiego. Na zmienionym odcinku trasy linie będą obsługiwać istniejące przystanki
  • nr 134 – będzie kursować po trasie zmienionej: „Zoo” – … – ul. Królowej Jadwigi, ul. Piastowska – „Cichy Kącik”. Przystanek „Cichy Kącik” w kierunku „Zoo” będzie funkcjonował dwukrotnie – na pętli oraz na ul. Piastowskiej
  • nr 152 i 352 – będą kursować po trasie czasowo zmienionej: „Plac Centralny im. R. Reagana” – … – ul. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, ul. Czarnowiejska, ul. Nawojki, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi – … – „Olszanica” / „Kryspinów”. Na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać istniejące przystanki (poza przystankiem „AGH/UR” w kierunku ul. Czarnowiejskiej)
  • linia 192 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Dworzec Główny Wschód – … – Al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Piastowska – Królowej Jadwigi – … – Chełm. Na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać istniejące przystanki
  • linia 252 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Os. Podwawelskie – … – Al. Krasińskiego – Al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Piastowska – Królowej Jadwigi – … – Kraków Airport. Na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać istniejące przystanki (poza przystankiem “AGH/UR” w kierunku ul. Czarnowiejskiej).

Rozkłady jazdy nie zostaną zmienione. Zamknięcie i przywrócenie ruchu nastąpi na polecenie policji i innych służb nadzoru ruchu. Bilety okresowe wykupione na powyższe linie zachowują ważność na trasach stałych i zmienionych.

Bieg na Zakrzówek 5

Z kolei w niedzielę odbędzie się Bieg na Zakrzówek 5. W związku z tym pojawią się chwilowe zmiany w organizacji ruchu w rejonie ul. Norymberskiej. Zmiany mogą wystąpić w godz.: 13.00-14.30.

fot. pixabay.com

Kraków

Kraków - najnowsze informacje