piątek, 24 czerwca 2022 11:00

Kraków. Wracają linie sezonowe. Zmiany w komunikacji miejskiej na wakacje

Autor Katarzyna Jamróz
Kraków. Wracają linie sezonowe. Zmiany w komunikacji miejskiej na wakacje

Już od najbliższej soboty (25 czerwca) będą obowiązywać wakacyjne rozkłady miejskich autobusów, a od poniedziałku – linii tramwajowych. Zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w rejonie Woli Justowskiej i Krowodrzy Górki. Na ulicach pojawią się także linie sezonowe i rekreacyjne, które zawiozą pasażerów m.in. na Bagry, do Kryspinowa i Przylasku Rusieckiego.

– Piątek, 24 czerwca, to ostatni dzień szkoły i od soboty, 25 czerwca, rozpoczną się wakacje. W tym urlopowym czasie również dla prowadzących autobusy i tramwaje zmieni się kursowanie Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Mając na uwadze planowane zmiany na ulicach miasta w związku z licznymi remontami oraz prowadzonymi inwestycjami, a także uruchomieniem linii sezonowych oraz rekreacyjnych, staraliśmy się w najlepszy możliwy sposób dostosować możliwości komunikacji miejskiej do potoków pasażerskich, które w tym okresie są mniejsze, tak aby pasażerowie, którzy korzystają z KMK, mogli podróżować np. do pracy. Najbliższe zmiany w Komunikacji Miejskiej w Krakowie zostaną wprowadzone już w sobotę, 25 czerwca, a kolejne z uwagi na budowę tramwaju do Górki Narodowej w poniedziałek, 27 czerwca

– informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Wakacje w komunikacji miejskiej

Wakacyjne rozkłady dla linii autobusowych zostaną wprowadzone w sobotę, 25 czerwca. Natomiast zmiany dla linii tramwajowych będą obowiązywać od poniedziałku, 27 czerwca.

Wyłączenie ruchu tramwajowego na odcinku „Dworzec Towarowy” – „Bratysławska”

W poniedziałek, 27 czerwca, rozpocznie się kolejny etap prac przy budowie linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. W tym etapie zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku „Dworzec Towarowy” – „Bratysławska”. Uruchomiona będzie zastępcza komunikacja autobusowa, kursująca z dużą częstotliwością.

Zmiany w rejonie Woli Justowskiej

W związku z poprawą stanu nawierzchni na ulicy Królowej Jadwigi od soboty, 25 czerwca, zostanie przywrócona możliwość kursowania po terenie Woli Justowskiej autobusów przegubowych. Zostaną także wprowadzone stałe zmiany w kursowaniu linii autobusowych nr 152, 189 i 192.

Przywrócenie ruchu dwukierunkowego na ul. Przewóz i Rzebika

Na ulicach Przewóz i Rzebika zostanie przywrócony ruch dwukierunkowy. W związku z tym od 25 czerwca linie autobusowe nr 125, 127, 158 i 605 zostaną przywrócone na swoje stałe trasy w tym rejonie miasta.

Kursowanie linii sezonowych i rekreacyjnych

Od soboty zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu linii autobusowych nr 100 i 101, które kursują do kopca Kościuszki, a także linii nr 134 i 434 kursujących do zoo.

Uruchomione zostaną linie sezonowe: nr 352 na trasie „Czyżyny Dworzec” – „Kryspinów”, a także nr 427 („Podgórze SKA” – „Bagry”) i 497 („Podgórze SKA” – „Bagry Tężnia”).

Linia rekreacyjna nr LR0 do Ojcowa będzie kursować bez zmian. Zostanie uruchomiona także kolejna linia rekreacyjna nr LR2 na trasie „Czyżyny Dworzec” – „Przylasek Rusiecki Kąpielisko”.

Zmiany w funkcjonowaniu przystanków

Wraz z wakacyjnymi rozkładami jazdy zostaną wprowadzone stałe zmiany w funkcjonowaniu wybranych przystanków autobusowych.

Zmiany nazw przystanków w Wieliczce

Od soboty, 25 czerwca, będą obowiązywać nowe nazwy wybranych przystanków w Wieliczce.

Zmiany w kursowaniu autobusów w miejscowości Węgrzce

W poniedziałek, 27 czerwca, rozpocznie się przebudowa przepustu na ul. B1 we wsi Węgrzce. W związku z tym swoje trasy zmienią linie aglomeracyjne nr 250 i 297. Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa nr 797.

Inf. UM Kraków
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie (UM Kraków)

Kraków

Kraków - najnowsze informacje