czwartek, 26 sierpnia 2021 08:00

Kraków. Zamiast Tesco będzie Kaufland przy Kapelance

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zamiast Tesco będzie Kaufland przy Kapelance

Kaufland przejmie hipermarket Tesco przy Kapelance. Zgodę na przejęcie sklepu musiał wydać UOKiK. Co z planami budowy w tym miejscu osiedla?

W ubiegłym roku Kaufland dostał zgodę od UOKiK na przejęcie czterech sklepów Tesco Polska w: Lublinie, Ostrołęce, Wrocławiu i Warszawie. A w lipcu tego roku Kaufland złożył wniosek o nabycie kolejnego Tesco - w krakowskim centrum handlowym przy ul. Kapelanka 54. UOKiK na przejęcie wyraził zgodę.

Jednak właścicielem centrum handlowego, którego częścią jest obecnie Tesco jest Cinema Asset Manager (CAM) – „Grupa Echo” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w Kielcach, która należy do grupy Echo Ivestment. Zajmuje się ona działalnością deweloperską na rynku mieszkaniowym, biurowym i centrów handlowych. Dlatego, jak informuje portal dlahandlu.pl, Kaufland będzie powierzchnię powierzchnię handlową wynajmował właśnie od CAM.

Cinema Asset Manager, który nabył działki, na których znajduje się centrum handlowe przy ul. Kapelanka, chciał początkowo postawić tam osiedle, a wcześniej zrekultywować znajdujące się pod ziemią wysypisko. Rada Miasta Krakowa nie zgodziła się jednak na zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z terenu przeznaczonego na usługi i handel na teren pod budowę bloków.

Przypomnijmy, Tesco już w czerwcu ubiegłego roku podjęło decyzję o wycofaniu się w Polski. Wtedy zapadła decyzja o likwidacji 301 sklepów, centra dystrybucji i głównej siedziba w Krakowie. Mniejsze sklepy odkupiło Salling Group, właściciel m.in Netto. Spółka przejęła też część pracowników, inni zostali zwolnienia, m.in w zatrudnieni Krakowie. Umowę sfinalizowano pod koniec 2020 roku.

W kwietniu tego roku w Krakowie Tesco zamknęło trzy markety: przy Wybickiego 10, Dobrego Pasterza 57 i Doktora Józefa Babińskiego 69. 14 kwietnia był ostatnim dniem funkcjonowania sieci Tesco w Polsce. Po półtoramiesięcznej przerwie zastąpiło je Netto.

Teraz wiadomo już, co stanie się ze sztandarowym sklepem Tesco przy Kapelance, który wpisał się na długie lata w krajobraz miasta. Jak się okazuje - hipermarket nie zostanie wyburzony i zamieniony na osiedle, ale pozostanie, choć pod innym szyldem.

fot. Marzena Gitler / Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka