poniedziałek, 25 stycznia 2021 06:47

Kraków. Zamknięty Bulwar Kurlandzki. Utrudnienia na Podgórskiej

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zamknięty Bulwar Kurlandzki. Utrudnienia na Podgórskiej

Dziś, 25 stycznia rozpoczyna się kolejny etap budowy mostu kolejowego nad Wisłą. W związku z tym zamknięty zostanie bulwar Kurlandzki, a na ul. Podgórskiej zmieni się organizacja ruchu.

Dla rowerzystów został wyznaczony objazd. Mogą poruszać się ul. Podgórską po wyznaczonym pasie jezdni – na odcinku od al. Daszyńskiego do mostu Powstańców Śląskich.

Na dalszym odcinku (od mostu do kładki ojca Bernatka) mogą korzystać z chodnika wzdłuż ul. Podgórskiej. Piesi zostali skierowani na obejście chodnikiem wzdłuż ul. Podgórskiej.

Kierowcy na odcinku ul. Podgórskiej (od al. Daszyńskiego do mostu Powstańców Śląskich) mają do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku.

Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać co najmniej sześć miesięcy.

Budowa mostów kolejowych nad Wisłą jest jednym z najważniejszych elementów przebudowy linii średnicowej Kraków Główny Towarowy – Rudzice.

Budowa trzech równoległych mostów kolejowych na Wiśle to jeden z kluczowych elementów przebudowy linii średnicowej Kraków Główny Towarowy - Rudzice. Inwestycja ta jest obecnie najważniejszym przedsięwzięciem na terenie krakowskiego węzła kolejowego. Pierwszy z trzech nowych mostów został oddany do użytku w maju zeszłego roku.

Prace modernizacyjne linii średnicowej zakładają zastąpienie dwoma nowymi, 850-metrowymi estakadami nasypu ziemnego biegnącego przez centrum Krakowa, od ul. Kopernika do ul. Miodowej, i wybudowanie na nich czterech torów. Zaplanowano również nowe mosty na Wiśle, a także przystanki kolejowe Kraków Grzegórzki przy Hali Targowej i Kraków Złocień. Zakończenie całości prac planowane jest w tym roku.

W sumie PLK przebudowują odcinek torów o długości 20 km. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a w centrum Krakowa - 100 km/h. Wartość inwestycji przekracza 1 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 194,9 mln euro.

foto: facebook.com/krakowpokolei

Kraków

Kraków - najnowsze informacje