wtorek, 31 sierpnia 2021 16:41

Kraków zamyka P&R przy Giełdzie Balickiej. Czy to dobra decyzja?

Autor Marzena Gitler
Kraków zamyka P&R przy Giełdzie Balickiej. Czy to dobra decyzja?

Zakład Transportu Publicznego w Krakowie zlikwidował jeden z parkingów P&R. Kierowcy stracili w związku z tym 50 miejsc parkingowych, przeznaczonych dla osób dojeżdżających do stolicy Małopolski i przesiadających się na komunikację miejską.

Parking P+R Giełda Balicka uruchomiono we wrześniu 2013 r. Był drugim, po P&R Czerwone Maki. Zlokalizowany został na terenie Centrum Giełdowo-Handlowego "Balicka". Na szczęście uruchomienie go prawie nic nie kosztowało, bo na asfaltowym placu wystarczyło wymalować tylko kilkadziesiąt linii.

Plac był podzielony. Z jednej części - prywatnej, płatnej mieli korzystać klienci giełdy, z drugiej - osoby dojeżdżające z poza Krakowa. Kierowcy mieli do dyspozycji około 50 bezpłatnych miejsc postojowych, a po zaparkowaniu samochodu mogli przesiąść do komunikacji miejskiej i łatwo dojechać w wiele części Krakowa , bo obok była pętla tramwajowa i autobusowa "Bronowice Małe". Parking miał służyć mieszkańcom Zabierzowa i innych gmin po północnej stronie Krakowa. Był też wygodny dla mieszkańców os. Widok, bo nie musieli dzielić swoich miejsc parkingowych z przyjezdnymi. Parking początkowo był bezpłatny, potem opłata wynosiła 10 zł za dobę parkingową, ale za to dojeżdżający mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Zwolnieni z opłaty byli również posiadacze Krakowskiej Karty Miejskiej. Teraz to się skończy, bo przy nowym parkingu w Mydlnikach nie pobiera się opłaty, wiec trzeba i tak płacić za komunikację miejską.

Decyzja o zamknięciu parkingu przy giełdzie sprawiła, że dojazd do Krakowa samochodem się skrócił, za to wydłużyła droga autobusem, bo Miasto chce, aby kierowcy swoje auta pozostawiali na niedawno otwartym dużym parkingu Mydlniki Wapiennik P+R. Jest tam ok. 130 miejsc parkingowych, ale do tramwaju trzeba dojechać autobusem. Doszła więc jeszcze jedna przesiadka. Na otwartej 17 lipca pętli i węźle przesiadkowym w Mydlnikach zatrzymuje się tylko autobus 139 (odjeżdża co 10 minut) i nocny 601.

Kraków w komunikacie o zamknięciu P&R przy giełdzie informuje, że w tym rejonie powstanie nowy parking P+R Bronowice. Nie wiadomo jednak kiedy. Pozostały więc tylko przesiadki i dodatkowe opłaty.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje