W przyszłym roku w Krakowie powstanie pięć nowych publicznych przedszkoli niesamorządowych, czyli takich, w których opłata nie może być wyższa niż 1 zł. Rozpoczną one działalność w budynkach należących do miasta, w których dziś działają przedszkola niepubliczne. Wszystkie dzieci, które uczęszczają do przedszkoli w tych lokalizacjach, będą tam miały zagwarantowane miejsce także po zmianie formy organizacyjnej. W dodatku na korzystniejszych zasadach – rodzice nie będą płacić czesnego ani wpisowego.
Mowa tu o pięciu przedszkolach:
Przedszkole Niepubliczne „Bajka”, os. Urocze 6
Przedszkole Niepubliczne „Pod Gwiazdkami”, ul. Szafera 2
Przedszkole Niepubliczne „Iskierka”, ul. Staffa 6
Przedszkole Niepubliczne „Kraina Uśmiechu”, ul. Jaremy 12
Przedszkole Niepubliczne „Pod Skrzydłami”, ul Batalionu Skała AK 2
Wszystkie one mieszczą się w gminnych budynkach. Wbrew pojawiającym się doniesieniom, Gmina Miejska Kraków nie zamierza sprzedać tych budynków ani zmieniać celu ich przeznaczenia; przeciwnie – nadal jedyną działalnością prowadzoną w tych budynkach będzie realizacja wychowania przedszkolnego. Z uwagi na to, że priorytetem miasta jest zapewnienie jak największej liczby bezpłatnych miejsc w przedszkolach, zwłaszcza w miejscach, gdzie brakuje przedszkoli samorządowych, w wymienionych lokalach od września 2019 roku będą nadal funkcjonowały przedszkola, ale jako niesamorządowe publiczne.
Wszystkie dzieci chcące kontynuować naukę w tych lokalizacjach będą miały zagwarantowane miejsca, z tą różnicą, że rodzice nie będą płacić czesnego ani wpisowego, a jedynym wydatkiem będzie opłata za wyżywienie oraz jedna złotówka za godzinę pobytu dziecka powyżej 5 bezpłatnych godzin w przedszkolu. Dodatkowo ta opłata w przypadku dzieci z rodzin 3+ oraz z rodzin, w których funkcjonuje osoba z niepełnosprawnością wynosi 50 gr., a zbieg uprawnień umożliwia całkowicie bezpłatne korzystanie z usług przedszkola.
Do Urzędu Miasta Krakowa od dłuższego czasu napływają wnioski i zapytania podmiotów z wieloletnim doświadczeniem w realizacji wychowania przedszkolnego o możliwość rozszerzenia ich działalności o nowe lokalizacje, w tym o wskazanie odpowiednich budynków gminnych. Wybrane podmioty zostaną zobowiązane do prowadzenia zajęć, w tym realizacji oferty dodatkowej, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, a także – zobligowane do zaproponowania pracy na tych samych stanowiskach obecnym pracownikom.
Niestety, 4 z 5 podmiotów prowadzących nie złożyły wymaganych przepisami ustawy Prawo oświatowe dokumentów, które umożliwiałyby rozpoczęcie działalności przedszkola publicznego od września 2019 roku. To zobowiązane powinno zostać wypełnione do 30 września 2018 r. Jedynie przedstawiciele organu prowadzącego niepubliczne przedszkole „Bajka” na os. Uroczym 6 złożyli niezbędne dokumenty.
Informacje o podmiotach, które będą prowadziły te przedszkola zostaną przekazane rodzicom do końca listopada. Osoby te zostaną zobowiązane do zorganizowania spotkań z rodzicami. Przedłużenie umowy dzierżawy z podmiotami prowadzącymi przedszkola niepubliczne mogłoby nosić znamiona niegospodarności w sytuacji, gdy Gmina Miejska Kraków wynajmuje lub kupuje lokale po cenach rynkowych na potrzeby prowadzenia samorządowych przedszkoli publicznych.
19 października odbyło się spotkanie przedstawicieli organów prowadzących przedszkola: „Pod Gwiazdkami”, „Iskierka”, „Kraina Uśmiechu” i „Pod Skrzydłami” z zastępcą prezydenta miasta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyną Król i przedstawicielami Wydziału Edukacji, na którym przekazane zostało stanowisko Gminy Miejskiej Kraków.
Info/foto: UMK