wtorek, 9 stycznia 2024 13:39

Krakowska posłanka Razem mówi stanowcze NIE. "Nowy rząd nie wyciągnął wniosków"

Autor Patryk Trzaska
Krakowska posłanka Razem mówi stanowcze NIE. "Nowy rząd nie wyciągnął wniosków"

“Posłanki i posłowie partii Razem nie podniosą ręki za programem, który markuje rozwiązywanie kryzysu mieszkaniowego, a w rzeczywistości go pogłębi”. Tak stanowczo o kredycie 0% wypowiadała się w Krakowie posłanka Daria Gosek-Popiołek i lokalne polityczki Razem. W ocenie polityczki, rozwiązania proponowane przez nową ekipę rządzącą to kalka nieudanych projektów mieszkaniowych z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy.  

Rząd "Koalicji 15 października" za jeden z celów stawia sobie wprowadzenie programu 0% - “Mieszkanie na start”. Celem ma być zwiększenie dostępności mieszkań dla młodych ludzi, chcących kupić pierwsze mieszkanie. Zastrzeżenia do proponowanych rozwiązań zgłasza Lewica (w szczególności partia Razem), której przedstawiciele twierdzą, że wejście programu w życie pogłębi kryzys mieszkaniowy w Polsce.

‒ Do tej pory wszystkie programy proponowane przez poprzednie rządy, od programu “Mieszkanie dla młodych”, przez program “Rodzina na swoim”, aż po kredyty 0% i kredyty 2%, przyniosły zupełnie odwrotny do ich zamierzeń skutek: wzrost cen mieszkań. Zamiast poprawiać sytuację mieszkaniową Polek i Polaków, poprawiały sytuację finansową deweloperów i banków ‒ mówiła w Krakowie Ewa Owerczuk, członkini Zarządu Okręgu Krakowskiego Partii Razem. Działaczka podkreślała, że marża brutto ze sprzedaży mieszkań przez giełdowych deweloperów była najwyższa od dekady. ‒ Tego zdaje się nie widzieć minister Hetman, który zamiast kreować programy budowy państwowych mieszkań na stabilny, wieloletni wynajem, ma zamiar nadal dosypywać publiczne pieniądze do kieszeni deweloperów i bankierów ‒ podsumowała Owerczuk.  

Daria Gosek-Popiołek zadeklarowała, że ani ona ani żaden inny parlamentarzysta partii Razem nie poprze programu zakładającego wprowadzenie kredytu 0%. ‒ Nie podniesiemy ręki za kolejną hybrydą programu, który tylko udaje rozwiązanie dla kryzysu mieszkaniowego, a tak naprawdę jedynie go pogłębi ‒ zadeklarowała posłanka Daria Gosek-Popiołek ‒ Na serio traktujemy słowa o tym, że mieszkania to nie jest “zwykły” towar. Uważamy, że należy wspierać samorządy, które mogą skutecznie, jak widzimy, chociażby we Włocławku, budować mieszkania. Tymczasem rząd decyduje się przeznaczyć na program “Mieszkanie na start” 12-13 miliardów złotych. Ile pieniędzy skieruje w tym czasie do samorządów na wsparcie mieszkalnictwa? Ile przeznaczy na budownictwo społeczne? Prawdziwe rozwiązania kryzysu mieszkaniowego to dotacje i preferencyjne kredyty dla samorządów, uruchomienie środków na remonty miejskich pustostanów, tworzenie banków ziemi na potrzeby samorządów w celu budowy tam osiedli. Dlatego będziemy domagać się uzupełnienia propozycji ministerstwa o komponent budownictwa komunalnego ‒ podsumowała krakowska posłanka.  

Działaczki partii Razem mówiły też o rozbieżnościach pomiędzy Umową Koalicyjną zawartą pomiędzy Koalicją Obywatelską, Polskim Stronnictwem Ludowym, Trzecią Drogą oraz Lewicą (partia Razem poparła rząd, jednak do niego nie weszła), a działaniami rządu. ‒ W umowie koalicyjnej deklarowano zwiększenie dostępności mieszkań m.in. poprzez najem realizowany przez samorządy, czy wspieranie remontu pustostanów. Tymczasem nowy rząd proponuje nam klon programów takich jak Bezpieczny Kredyt 2%, którego skutki widzimy w postępującym wzroście cen mieszkań. Rząd nie może planować mieszkań socjalnych i komunalnych, jeśli drugą ręką pompuje ceny mieszkań na rynku. Potrzebujemy odpowiedzialnej, sprawiedliwej społecznie polityki mieszkaniowej – zaznaczała Aleksandra Owca.

fot. Biuro Poselskie Darii Gosek-Popiołek

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka