czwartek, 4 czerwca 2020 08:14

Kupujesz auto? Pamiętaj o OC!

Autor Głos 24
Kupujesz auto? Pamiętaj o OC!

Znalazłeś idealny samochód? Właśnie takiego potrzebowałeś do podróżowania lub poruszania się po mieście? Spełnia wszystkie Twoje wymogi – jest w świetnym stanie technicznym, licznik przebiegu wskazuje na małą ilość przejechanych kilometrów, a do tego kupujący dał Ci zniżkę i dorzucił opony? Zanim złożysz podpis na umowie, sprawdź jeszcze ubezpieczenie OC!

Nie wystarczy tylko kupić pojazd. Abyś bezpiecznie dotarł nim do domu, musi być ubezpieczony. Kupujący przekonuje Cię, że sumiennie opłacał składki i ubezpieczenie jest aktualne? Jeśli nie chcesz wpaść w tarapaty, lepiej wszystko dokładnie sprawdź! Zobacz, jak to zrobić.

Ubezpieczenie OC a kupno używanego samochodu

Podczas zakupu auta nie należy skupiać się tylko na stanie fizycznym pojazdu. Oczywiście to, w jakim stanie jest samochód, jest bardzo ważne. Jednak warto zwrócić uwagę także na stan prawny auta. Co to znaczy?
Przed podpisaniem umowy sprawdź:

  • rzeczywisty przebieg samochodu,
  • historię pojazdu,
  • sytuację prawną – to, czy auto nie jest zajęte przez komornika lub nie pochodzi z kradzieży,
  • aktualną polisę.

Do sprawdzenia informacji o stanie technicznym pojazdu potrzebujesz numeru VIN. Natomiast to, czy właściciel wykupił OC, sprawdzisz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W serwisie UFG znajdziesz wyszukiwarkę. Umieść w formularzu numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymasz pełną identyfikację umowy – wraz z nazwą obecnego ubezpieczyciela i numerem polisy.

Co z OC po zakupie samochodu?

Jeśli zweryfikowałeś prawdziwość informacji podanych przez właściciela i wszystko się zgadza, możesz podpisać umowę kupna-sprzedaży. Następnie udaj się do starostwa powiatowego i zarejestruj pojazd w urzędzie.

Ale to nie wszystko – zakup samochodu a ubezpieczenie OC (zobacz więcej w artykule https://ubezpieczamy-auto.pl/kupujesz-samochod-pamietaj-o-obowiazkach-nowego-wlasciciela/ ) to dwie różne kwestie. Nie wystarczy tylko podpisać dokumenty. Po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu musisz skontaktować się z dotychczasowym ubezpieczycielem i zdecydować, czy:

  • kontynuujesz daną polisę,
  • rezygnujesz z obecnego OC i wykupujesz nowe ubezpieczenie.

Weź pod uwagę to, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają zniżek za okres, w którym polisa była kontynuowana. Oczywiście, za czas między zakupem pojazdu a upłynięciem polisy zapłacisz mniej niż za całą składkę ubezpieczeniową. Niemniej nie będą wtedy gromadzone zniżki za lata bezszkodowej jazdy.

Czasem może zdarzyć się tak, że sprzedawca zapłacił tylko część rat składki OC. W takim przypadku obowiązek opłacenia pozostałej kwoty zobowiązania spada na kupującego. Trzeba więc pamiętać, że nie zawsze kontynuowania ubezpieczenia jest opłacalne.

Gdzie znaleźć tanią polisę OC?

Zdecydowałeś się wykupić nową polisę OC? Przed podjęciem pochopnej decyzji lub wizytą u agenta ubezpieczeniowego, samodzielnie sprawdź oferty firm ubezpieczeniowych na stronie https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/  Jeśli postąpisz w ten sposób, zyskasz dodatkowy czas ilość zapoznanie się ze wszystkimi ofertami oraz ich warunkami. To pozwoli Ci racjonalnie podejść do tematu i wybrać nie tylko najtańszą polisę OC, ale także najlepiej dopasowaną do siebie.

Co więcej nie będziesz musiał wychodzić z domu. Wszystko załatwisz wprost ze swojej kanapy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje