Pod takim hasłem odbyły się pierwsze w historii Suchej Beskidzkiej juwenalia. 9 maja 2009 studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii przyjęli od Burmistrza symboliczne klucze do bram miasta i rozpoczęli swe „żakowskie” rządy.
„Kickonalia” przyciągnęły mnóstwo osób, nie tylko studentów. Przybył na nie nawet smok Kicek, który przed wiekami opuścił miasto. Wspólnie ze studentami wziął udział w barwnym korowodzie ulicami miasta, spod Hotelu Monttis na dziedziniec Suskiego Zamku.
Rozmowa z Przemysławem Kleczką, przedstawicielem Samorządu Studenckiego Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii
Jak zrodziła się idea zorganizowania „kickonaliów”?
Idea organizacji suskich juwenaliów – „kickonaliów” zrodziła się spontanicznie wśród studentów, a została podchwycona przez Samorząd Studencki, który wystąpił do władz uczelni o aprobatę dla tego przedsięwzięcia. Środowisko akademickie WSTiE uznało, że jest to pomysł godny realizacji. Głównym organizatorem był Samorząd Studencki przy znaczącym wsparciu władz WSTiE.
Zdecydowano się zainaugurować juwenalia pod Babią Górą, ponieważ nie samymi studiami żyje młodzież akademicka – studenci zapragnęli dobrej zabawy, muzycznych klimatów, które są im bliskie, i… odrobiny szaleństwa, zanim nadejdzie sesja egzaminacyjna. Warto podkreślić, że suscy żacy nie boją się nowych wyzwań i lubią sprawdzać się w ważnych i trudnych przedsięwzięciach. To również znakomita okazja do promocji uczelni oraz miasta i jego atrakcji, a także do integracji środowiska akademickiego i mieszkańców Suchej Beskidzkiej.
Jak długo przygotowywano juwenalia?
Przygotowania do juwenaliów rozpoczęły się w styczniu tego roku. Studenci przekonali się jednak, że w przyszłości należy rozpocząć ich organizację znacznie wcześniej.
Kto brał udział w zabawie juwenaliowej?
Juwenalia zgromadziły przede wszystkim młodych ludzi – studentów i uczniów suskich szkół, choć znaczącą grupę stanowiły rodziny z małymi dziećmi, które brały aktywny udział w zabawach, konkursach, lotach balonem czy jeździe na kucyku, albo po prostu chciały spędzić czas w atmosferze dobrej zabawy. Na dziedzińcu zamkowym można było też spotkać turystów i osoby przyjezdne, które z zainteresowaniem obserwowały imprezę. Szacuje się, iż w juwenaliach wzięło udział około 2 tys. osób.
Co najbardziej podobało się uczestnikom?
Uczestnicy juwenaliów, których zapytano o opinię, wyrażają zadowolenie, podkreślając, że powinny stać się one imprezą cykliczną. Juwenalia – „kickonalia” w całości wymyślone przez studentów są skierowane do wszystkich, a szczególnie do ludzi młodych, których w Suchej jest sporo. Pomyślano także o maluchach, młodzieży szkolnej i dorosłych, bo o integrację chodziło przede wszystkim. To świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu – usłyszeliśmy od osób, które pojawiły się ze swoimi pociechami. – Nasze dzieci brały udział w konkursie plastycznym, podbijaniu lotki i konkursie wolnej jazdy na rowerze.
Największym powodzeniem cieszył się koncert zespołu „Jamal”. Oto niektóre opinie internatów:
Impreza udała się świetnie – fajnie było zobaczyć starych znajomych z czasów studiów.
Och, działo się! Szał publiczności był niesamowity.
To była naprawdę fajna impreza. Mam nadzieję, że szybko się powtórzy.
Jak organizatorzy oceniają przebieg imprezy?
Impreza przebiegała zgodnie z zaplanowanym programem, co oczywiście nie wykluczyło spontaniczności tak charakterystycznej dla imprez studenckich. Ponieważ była to pierwsza edycja suskich juwenaliów, organizatorzy potraktowali je w dużej mierze jak poligon doświadczalny, by w przyszłości jeszcze lepiej ją zaplanować. Impreza opierała się przede wszystkim na aktywnym udziale publiczności, dlatego organizatorzy często musieli podejmować decyzje na bieżąco. Cel główny, stworzenie klimatu dobrej zabawy i rozrywki, został osiągnięty, przy czym obyło się bez jakiegokolwiek zakłócenia porządku.
W pochodzie juwenaliowym wraz ze studentami i mieszkańcami Suchej Beskidzkiej wędrował Kicek. Kto wykonał kostium smoka?
Oryginalny kostium smoka Kicka został przekazany studentom przez władze miejskie, które z życzliwością odniosły się do studenckiego przedsięwzięcia - Burmistrz Suchej przekazał klucze do bram miasta na czas sobotniej imprezy. Smok Kicek okazał się hitem juwenaliowym: prowadził pochód studencki, był bohaterem kabaretowego przedstawienia przygotowanego przez młodzież z suskiego liceum oraz konkursu plastycznego dla dzieci, stał się także maskotką pozującą do zdjęć – ulubieńcem publiczności.
Czy w przyszłym roku w Suchej Beskidzkiej także odbędą się juwenalia?
Organizatorzy już zapowiedzieli przyszłoroczną edycję juwenaliów. Powodzenie imprezy świadczy o tym, że powinna stać się nową tradycją uczelni i miasta.
Rozmawiała:
Anna Maria Piątkowska