niedziela, 16 lipca 2023 10:18

Leżał na chodniku. Bolało go serce. Nagle przestał oddychać. Policjanci musieli działać natychmiast

Autor Mirosław Haładyj
Leżał na chodniku. Bolało go serce. Nagle przestał oddychać. Policjanci musieli działać natychmiast

10 lipca funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie skutecznie reanimowali nieprzytomnego mężczyznę, który leżał na chodniku w rejonie Rynku Głównego.

10 lipca około godz. 18.00 policjanci krakowskiego oddziału prewencji, pełniący służbę w rejonie Rynku Głównego, otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie leżącym przy ul. Pawiej, który może potrzebować pomocy.

Mundurowi w składzie sierż. Robert Luciak, sierż. Wiktor Kabza, st.post. Przemysław Matoga, post. Józef Kaszowski, post Jakub Marzec oraz post. Hubert Tokarz niezwłocznie udali się we wskazane miejsce. Naprzeciwko galerii handlowej zobaczyli  mężczyznę bezwładnie leżącego na chodniku. 42-latek był przytomny, miał problemy z oddychaniem i uskarżał się na ból w klatce piersiowej. Funkcjonariusze wezwali na miejsce załogę ratownictwa medycznego. W oczekiwaniu na przyjazd karetki, policjanci monitorowali jego funkcje życiowe. Mężczyzna skarżył się na ból serca. Nagle jego stan zaczął się pogarszać,  jego funkcje życiowe (oddech i tętno) ustały i stracił przytomność.

Funkcjonariusze błyskawicznie przystąpili do jego reanimacji koordynowanej przez sierż. Wiktora Kabzę. Policjanci przecięli koszulę poszkodowanego, sierż. Robert Luciak rozpoczął masaż serca, a post. Hubert Tokarz pobiegł do pobliskiej  galerii handlowej po znajdujący się tam defibrylator AED. Masaż wykonywany przez sierżanta Luciaka okazał się skuteczny, bo po około minucie 42-latek odzyskał przytomność. Policjanci kontrolowali dalej jego stan przy wykorzystaniu defibrylatora przyniesionego z galerii handlowej. Po kolejnych kilku minutach na miejsce przyjechało pogotowie, które po udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy zabrało  42-latka, już w stabilnym stanie, do szpitala.

"Gratulujemy policjantom  Oddziału Prewencji Policji w Krakowie szybkiej i skutecznej reakcji. W polskiej Policji każdy funkcjonariusz posiada podstawowe przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy lub certyfikat uprawniający do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy" -komentuje policja.

Inf. i foto: policja

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka