środa, 4 grudnia 2019 14:55

Limanowa: Grand Prix dla „Kasinian-Zagórzan”

Autor Marzena Gitler
Limanowa: Grand Prix dla „Kasinian-Zagórzan”

Koncertem finałowym zakończyła się w niedzielę 1 grudnia 45 „Limanowska Słaza” – największy w regionie przegląd zespołów regionalnych.

W czterodniowym festiwalu wzięło udział w sumie sumie blisko 800 wykonawców z całego regionu. Ich występy będą oceniała Komisja Artystyczna w składzie: dr Bożena Lewandowska - etnomuzykolog, Lidia Czechowska - choreograf , Jadwiga Adamczyk - główny instruktor ds. muzyki ludowej, Kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego w MCK „Sokół” w Nowym Sączu, wybitny etnograf Benedykt Kafel i dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog. Ze względu przebudowę Limanowskiego Domu Kultury, podobnie jak rok temu koncerty odbywały się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Limanowej przy ul. Reymonta, gdzie tymczasowo ma swoją siedzibę Limanowski Dom Kultury. Poprowadził je jak zawsze niezastąpiony Marian Wójtowicz, który od lat z pasją i humorem zapowiada poszczególnych wykonawców.

Występy uczestników „Słazy” podzielono na Koncerty konkursowe w ośmiu kategoriach: Zespół Regionalny, Instrumentalista, Śpiewak, Gawędziarz, Grupa Śpiewacza, Grupa Regionalna, Muzyka Ludowa, Mistrz i Uczeń.

Tegoroczny Festiwal był wyjątkowy ze względu na swój jubileuszowy charakter. Z okazji 45-lecia "Słazy" podczas oficjalnego otwarcia organizatorzy uhonorowali osoby i instytucje, które znacznie przyczyniły się do powstania festiwalu i jego trwania na przestrzeni tych lat. Pamiątkowe upominki, wykonane specjalnie na tą okazję w pracowni plastycznej Limanowskiego Domu Kultury, z rąk Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedy, Przewodniczącej Rady Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz oraz Dyrektor LDK Magdaleny Szczygieł-Smagi otrzymali: Stanisława Obrzut – wieloletnia Dyrektorka Limanowskiego Domu Kultury, która przez niemal 40 lat kierowała pracami nad organizacją festiwalu, Antoni Malczak – wieloletni Dyrektor MCK „Sokół” w Nowym Sączu, inicjator Seminarium Folklorystycznego działającego przy „Limanowskiej Słazie”, Benedykt Kafel – wybitny etnograf i wielokrotny członek Komisji Artystycznej, Ewa Janik – długoletnia pracownik Limanowskiego Domu Kultury, szczególnie związana z organizacją „Limanowskiej Słazy”, Marian Wójtowicz – niezastąpiony konferansjer festiwalu oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej na ręce Starosty Mieczysława Urygi – instytucja, która od początku trwania wydarzenia wspiera go finansowo.

Podczas oficjalnego otwarcia zabrakło kilku osób, które również organizatorzy pragnęli uhonorować. Wśród nich są Aleksandra Szurmiak-Bogucka, która przez 39 lat zasiadała w Komisji Artystycznej festiwalu, przez większość czasu pełniąc funkcję przewodniczącej; Michalina Wojtas – znakomita choreograf i wielokrotna członkini Komisji Artystycznej festiwalu, a także Małgorzata Kalarus, która jako wicedyrektor MCK „Sokół” w Nowym Sączu wspierała festiwal merytorycznie i organizacyjnie.
Z okazji 45. lecia „Limanowskiej Słazy” wydany został folder jubileuszowy, który można było nabyć w trakcie koncertów oraz jest dostępny w biurze Limanowskiego Domu Kultury.

Szczególnym gościem festiwalu był Zespół Regionalny „Porąbcoki” z Porąbki Uszewskiej, który zachwycił publiczność na koncercie 30 listopada.

1 grudnia o godz. 15 rozpoczął się koncert finałowy, podczas którego ogłoszono wyniki, wręczono nagrody i raz jeszcze zaprezentowali się tegoroczni laureaci. Komisja podkreśliła wysoki i wyrównany poziom występujących i pogratulowała każdemu nie tylko talentu, ale przede wszystkim pasji i zaangażowania w pracę jaką wykonują dla popularyzacji folkloru i ludowych tradycji.

Komisja Artystyczna festiwalu po raz pierwszy od wprowadzenia zapisu w regulaminie o utworzeniu nowej nagrody Grand Prix w roku 2017, postanowiła przyznać tą nagrodę. Zespołem, który zaprezentował podczas tegorocznego festiwalu wyjątkowy poziom okazał się Zespół Regionalny "Kasinianie-Zagórzanie", który oprócz prestiżowego tytułu Grand Prix otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł.

„Limanowskiej Słazie” jak zawsze towarzyszył kiermasz rękodzieła, na którym odwiedzający festiwal mogli zakupić obrazy, rzeźby i inne zdobione ręcznie przedmioty. Atmosferze wydarzenia sprzyjała również dekoracja budynku i sali widowiskowej, która jak zawsze przyciągała wzrok kolorami i dbałością o szczegóły. Za wykonanie jej elementów i całościowe zaprojektowanie odpowiedzialna była plastyk Limanowskiego Domu Kultury Zofia Ślezak. Okolicznościowe upominki, które były jednymi z nagród w festiwalu, przygotowały natomiast wspólnie z Zofią Ślezak seniorki, które pracują pod czujnym okiem pani Stanisławy Oleksy w pracowni robótek ręcznych działającej przy LDK.

Inf. I foto: LDK

Limanowa - najnowsze informacje