niedziela, 5 maja 2024 07:44

Małopolscy strażacy świętowali w Krakowie [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Małopolscy strażacy świętowali w Krakowie [FOTO]

4 maja w Krakowie odbyły się uroczystości ku czci św. Floriana – patrona miasta Krakowa i strażaków. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

4 maja w dzień swojego patrona świętowali małopolscy strażacy - zawodowi i ochotnicy. Przed uroczystościami w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Krakowie przy ul. Westerplatte otwarto izbę pamięci, poświęconą historii krakowskiej straży pożarnej.

Obchody rozpoczęła uroczysta zbiórka oddziałów strażackich na Małym Rynku i przemarsz uczestników przed Kościół Mariacki, gdzie odegrano hejnał, a meldunek złożył hejnalista, którym jest strażak PSP. Potem oddziały przy asyście orkiestry Komendy Miejskiej PSP w Krakowie przemaszerowały do Bazyliki Św. Floriana, gdzie o godz. 12:00 odprawiono mszę św. w intencji strażaków i mieszkańców Krakowa, której przewodniczył ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. Po mszy oddziały strażaków oraz uczestnicy obchodów przeszły w procesji na Plac Matejki.

Uroczysta zbiórka i defilada strażacka ulicami Floriańską, Basztową stanowiły nie lada atrakcję dla mieszkańców i turystów.

W małopolskich obchodach udział wzięli wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. dr inż. Arkadiusz Kielin wraz z pełniącym obowiązki zastępcy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotrem Gadowskim, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Edward Siarka, senator RP Marek Pęk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda.

– Dziś zwracamy się ku wszystkim strażakom PSP i OSP. Chcemy złożyć im hołd i podziękować za codzienne poświęcenie, odwagę i oddanie służbie. Strażacy to swego rodzaju armia naszych aniołów stróżów. Są zawsze tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc. Ich determinacja, profesjonalizm i nieustanna gotowość stanowią fundament bezpieczeństwa Małopolan. W tym świątecznym dniu z szacunkiem patrzymy na wykonywaną przez nich pracę i służbę, która nie zna granic. W imieniu swoim i wszystkich mieszkańców pragnę podziękować Wam, że zawsze możemy na Was polegać. Niech święty Florian ma Was nieustannie w opiece – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obchody strażackiego święta odbyły się w każdej gminie i powiecie. W Małopolsce jest około 70 tysięcy strażaków ochotników, z czego około 45 tysięcy jest gotowych do działań ratowniczych. Zawodowych strażaków jest natomiast ponad 2 tysiące. Codziennie na służbie, przez 24h, pracuje ponad 400 strażaków.

fot. Fb. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka