środa, 15 lipca 2020 09:10

Małopolska: Jest kolejne ognisko. Znowu wesele! Wojewoda zwołuje sztab kryzysowy

Autor Tomasz Stępień
Małopolska: Jest kolejne ognisko. Znowu wesele! Wojewoda zwołuje sztab kryzysowy

W Małopolsce liczba nowych zakażeń utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie. I stale rośnie. Widać to dokładnie na wykresie nowych przypadków z krzywą tendencji, który znajduje się poniżej.

Kilka dni temu prognozowaliśmy, że jeśli nie zostaną podjęte jakieś działania ze strony odpowiednich władz, pod koniec miesiąca będziemy mieć średnio 35 zachorowań dziennie. Tymczasem – jeśli wziąć pod uwagę ostatni tydzień, średnia liczba dziennych zakażeń już przekracza 37 przypadków.

O tym, że sytuacja w Małopolsce nie jest najlepsza, świadczy zwołanie posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika w dniu wczorajszym. Uczestniczyli w nim dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Jarosław Foremny, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski, zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego ds. Ekonomiczno-Finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia Robert Dziedzic.

Tyle tylko, że ze spotkania sztabu kryzysowego niewiele wynika. Przynajmniej, jeśli spojrzymy na oficjalne komunikaty, które mają mieć głównie uspokajające zadanie. Choć, jak czytamy między wierszami, zagrożenie jest. Świadczy o tym choćby zapowiedź utworzenia kolejnego izolatorium, najprawdopodobniej przy ulicy Śniadeckich, w poprzedniej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego.

– Wiele już za nami, ale sytuacja wymaga tego, by dalej trzymać rękę na pulsie i podejmować kroki stosownie do potrzeb – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Rzeczywiście rękę na pulsie trzymać trzeba. Zwłaszcza, że po aktywnych ogniskach na Sądecczyźnie (dziś 13 zakażeń), w powiecie limanowskim i tatrzańskim mamy kolejne – w powiecie wadowickim.

Powiat Wadowicki bardzo długo cieszył się bardzo małą ilością zakażeń. Miesiąc temu było tam ledwie 8 chorych na Covid-19. Jeszcze 5 dni temu było nie najgorzej – 14. Ale to już przeszłość. Dziś w powiecie na chorych jest ponad dwa razy więcej – 34 osoby. Dziś przybyło 14 przypadków.

Skąd tak nagły wzrost? Większość to uczestnicy wesela, które odbyło się w Śleszowicach w powiecie suskim. Było tam wielu gości z powiatu wadowickiego, z gminy Mucharz, bo stamtąd pochodził pan młody. Który zresztą też jest zakażony. Według  informacji wadowickiego sanepidu z dnia wczorajszego, tego ogniska pochodziło 14 przypadków, a przeprowadzane są kolejne testy. Podejrzewa się że zakażonych może być nawet 40 osób, lub więcej. Do wczoraj na terenie powiatu wadowickiego kwarantanną objętych było 364 osoby.

Ale to nie koniec. Zakażenie Covid-19 wykryto u uczestników koncertu dla młodzieży, który odbył się 5 lipca w amfiteatrze w Rabce-Zdroju:

Małopolska: Sanepid szuka uczestników koncertu. Nowe ognisko koronawirusa
Zakażenie wykryto u kilku osób, które brały udział w imprezie. Zakażenie Covid-19 wykryto u kilku uczestników I Koncertu Finałowego Ogólnopolskich Obozów Artystycznych dla młodzieży, który odbył się 5 lipca w amfiteatrze w Rabce-Zdroju. Obowiązkową kwarantanną objęto kilkudziesięciu uczestników i k…

Do tego, niestety, Małopolski UW poinformował o śmierci kolejnego mieszkańca Małopolski. Według informacji Urzędu Wojewódzkiego, to 80-letni mężczyzna, mieszkaniec Krakowa, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarły miała choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Jednak w danych wojewódzkiego Sanepidu zmarły pochodził z powiatu limanowskiego. Figuruje też w raporcie limanowskiej PSSE, jako mieszkaniec gminy Niedźwiedź.  Jeśli ta informacja się potwierdzi, byłaby to już 5. ofiara na terenie powiatu limanowskiego.

Małopolska [15 lipca]

 • zakażonych: 2 173  (+43)
 • zmarło: 47 (+1)
 • wyzdrowiało: 1419 (+33)
 • aktywnie chorych: 676 (+16)

WSSE w Krakowie przekazała informacje o zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób. o 22 kobiety i 21 mężczyzn, w wieku od 15 do 76 lat, z:

 • powiatu wadowickiego (14 osób),
 • powiatu nowosądeckiego (13 osób),
 • powiatu tatrzańskiego (5 osób),
 • powiatu nowotarskiego (2 osoby)
 • powiatu limanowskiego (2 osoby)
 • powiatu bocheńskiego (2 osoby)
 • powiatu oświęcimskiego (2 osoby)
 • powiatu suskiego (1 osoba)
 • powiatu wielickiego (1 osoba)
 • powiatu krakowskiego (1 osoba).

Aktualnie 7 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 2173 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

WSSE przekazała też informację o kolejnych ozdrowieńcach z naszego województwa. To 8 kobiet i 8 mężczyzn, w wieku od 9 do 71 lat, z:

 • Krakowa (3 osoby)
 • powiatu tarnowskiego (3 osoby)
 • powiatu suskiego (3 osoby)
 • nowosądeckiego (3 osoby)
 • powiatu chrzanowskiego (1 osoba)
 • powiatu wadowickiego (1 osoba)
 • powiatu wielickiego (1 osoba)
 • powiatu olkuskiego (1 osoba), którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 1419 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 15.07.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 2 173 zakażonych (nowych 43)

(powiat bocheński: 154, powiat brzeski: 69, powiat chrzanowski: 38, powiat dąbrowski: 15, powiat gorlicki: 15, powiat krakowski: 95, m. Kraków: 368, powiat limanowski: 174, powiat miechowski: 14, powiat myślenicki: 159, powiat nowosądecki: 271, m. Nowy Sącz: 75, powiat nowotarski: 25, powiat olkuski: 15, powiat oświęcimski: 113, powiat proszowicki: 11, powiat suski: 199, powiat tarnowski: 116, m. Tarnów: 15, powiat tatrzański: 40, powiat wadowicki: 61, powiat wielicki: 131)

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 702

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 115 (ubyło 1)

• Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 112

• Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1

• Szpital Specjalistyczny w Chorzowie: 1

• Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 587

b. wyleczeni: 1 419 (nowych 16)

(powiat bocheński: 142, powiat brzeski: 64, powiat chrzanowski: 32, powiat dąbrowski: 11, powiat gorlicki: 7, powiat krakowski: 77, m. Kraków: 271, powiat limanowski: 105, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 151, powiat nowosądecki: 34, m. Nowy Sącz: 28, powiat nowotarski: 12, powiat olkuski: 12, powiat oświęcimski: 78, powiat proszowicki: 7, powiat suski: 152, powiat tarnowski: 63, m. Tarnów: 14, powiat tatrzański: 5, powiat wadowicki: 24, powiat wielicki: 118)

c. zgony COVID-19: 47 (przybył 1)

(powiat bocheński: 3, powiat brzeski: 2, powiat krakowski: 1, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 5, powiat oświęcimski: 4, powiat proszowicki: 2, powiat tarnowski: 3, powiat wadowicki: 3, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 5

(powiat bocheński: 2, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 6 648

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 6 369

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 3 090

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 41

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 1

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2 124 (poprzednia doba: 1 605 badań).

koronawirus najnowsze informacje

fot: unsplash.com

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka