wtorek, 23 kwietnia 2024 08:35

Mandat za suszenie prania? Nawet do 500 zł

Autor Głos 24
Mandat za suszenie prania? Nawet do 500 zł

W związku z nadejściem ciepłych dni chętniej wywieszamy pranie na naszych balkonach. Okazuje się jednak, że ta z pozoru niewinna czynność, może zostać ukarana mandatem.

Rozwieszanie prania na balkonie to dla wielu z nas codzienna rutyna. Czyste ubrania, które tańczą na wietrze, są stałym elementem krajobrazu polskich osiedli. Jednak, jak możemy dowiedzieć się z Onetu, za suszenie prania na balkonie można otrzymać... mandat!

Zapisy w kodeksie wykroczeń

W Kodeksie wykroczeń, dokładnie w art. 75 par. 1, znajduje się zapis, który może zaskoczyć niejednego z nas. Mówi on, że "kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany".

Co to oznacza w praktyce? W Onecie czytamy, że jeśli twoje pranie jest tak mokre, że kapiąca z niego woda spływa na balkony sąsiadów lub na chodnik, możesz narazić się na karę. Również rozwieszenie prania nad samą balustradą może być ryzykowne. Jeśli suszarka, ciężkie koce czy inne nasiąknięte wodą rzeczy spadną z balkonu, mogą stanowić zagrożenie dla zaparkowanych tam samochodów, a nawet przechodzących na dole ludzi.

Zapis Kodeksu wykroczeń dotyczy również sytuacji, gdy myjemy nasze balkony detergentami, a woda, którą spłukujemy powierzchnie, zalewa balkony sąsiadów, samochody lub inne elementy.

Wszystko to pokazuje, że nawet najprostsze czynności, takie jak rozwieszanie prania na balkonie, wymagają od nas ostrożności i rozwagi. Pamiętajmy, że jest to legalne (o ile regulamin spółdzielni nie stanowi inaczej), ale powinniśmy zawsze dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka